12 kwietnia

12 kwietnia

12 kwietnia 1943 zmarł Michał Hamburger, prawnik, żołnierz AK, była gwiazda drużyny piłkarskiej Polonii Warszawa.

Michał Hamburger urodził się w grudniu 1899 roku w zasymilowanej warszawskiej rodzinie żydowskiej. W 1909 roku rozpoczął naukę w gimnazjum filologicznym im. gen. Wasilewskiego przy Kruczej 21, a maturę zdał w 1918 roku w gimnazjum im. Mikołaja Reja. W tym samym roku rozpoczął studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

Zyskał sławę i sympatię warszawiaków dzięki występom w Polonii Warszawa. Grał na pozycji napastnika; nosił przezwisko Amor. Wraz z klubem zdobył wicemistrzostwo Polski w 1921 roku. Został powołany do reprezentacji na mecz z Finlandią w 1924 r., jednak nie wszedł na boisko. W tym samym roku przyjął chrzest w Kościele ewangelicko-augsburskim z rąk ówczesnego prezesa Polonii, ks. Augusta Lotha. Po zakończeniu w 1927 roku kariery sportowej rozpoczął praktykę adwokacką, pozostał jednak aktywnym działaczem tak Polonii, jak i PZPN.

Brał udział w wojnie 1939 roku: w stopniu porucznika służył w 43 pułku piechoty "Legionu Bajończyków". W jego składzie bronił warszawskiej Pragi. Po kapitulacji wstąpił do Związku Walki Zbrojnej (późniejszej Armii Krajowej); nosił pseudonim Adam Zarębski. Ze względu na rozpoznawalną twarz i "niearyjskie" rysy był na celowniku gestapo i jego donosicieli.

Udawało mu się jednak unikać kłopotów aż do 1943 roku, kiedy to najpierw wyszedł cało ze strzelaniny, jedynie z przestrzelonym kapeluszem. Tydzień później, feralnego 12 kwietnia, na ul. Kruczej (wg innych przekazów na Mokotowskiej) został rozpoznany przez gestapowca i mimo próby ucieczki został kilkakrotnie postrzelony. Dobiegł jeszcze do Placu Trzech Krzyży, gdzie stracił przytomność. Został przewieziony do Szpitala Ujazdowskiego, gdzie mimo natychmiastowej operacji zmarł.

Według ustnych przekazów został pochowany na cmentarzu ewangelickim przy Młynarskiej, nie ma jednak na to materialnych dowodów. Zdjęcie za kspolonia.pl.