19 kwietnia

19 kwietnia

19 kwietnia 1794 r. w dobrach swojego ojca pod Królewcem urodził się niejaki Leopold August Leo. Wydaje się, że trudno będzie połączyć z Warszawą urodzonego w Prusach Wschodnich luteranina o żydowskich korzeniach. Okazuje się jednak, że historia lubi płatać figle.

Nasz bohater bowiem, po walce (po stronie pruskiej rzecz jasna) w wojnach napoleońskich i zakończonymi doktoratem z medycyny i chirurgii studiach w Królewcu postanowił osiąść w Warszawie, gdzie rozpoczął praktykę lekarską. Dał się poznać przede wszystkim jako dyrektor, w latach 1838-41, Instytutu Oftalmicznego (czyli, zastępując grecką terminologię łaciną, okulistycznego). Działał również w lokalnych towarzystwach naukowych, publikując m.in. w założonym przez siebie pierwszym w Polsce kwartalniku lekarskim – niemieckojęzycznym „Magazin für Heilkunde und Naturwissenschaft in Pohlen”. Poza tym oczywiście prowadził prywatną praktykę. Zmarł w 1868 r. i o ile niektóre źródła podają, że konwertował na katolicyzm, miejsce pochówku, czyli cmentarz ewangelicko-augsburski tej informacji przeczy. 

Na zdjęciu siedziba Instytutu Oftalmicznego przy Smolnej 8, któremu dyrektorował Leo. Zdjęcie pochodzi ze strony Warszawa1939.pl, a pierwotnie z publikacji "Historia Warszawy XIX i XX wieku".