24 kwietnia

24 kwietnia

24 kwietnia 1982 roku słuchacze Radiowej Trójki po raz pierwszy mieli okazję zapoznać się z audycją, która być może ukształtowała wielu z naszych Czytelników. Wtedy to bowiem w studiu przy Myśliwieckiej 3/5/7 nadano pierwszą Listę Przebojów Programu Trzeciego.

Lista miała być odzwierciedleniem gustów muzycznych słuchaczy, nie opierała się na wynikach sprzedaży płyt, jak wiele jej zagranicznych odpowiedników. Wstępnie lista liczyła sobie 20 pozycji i słuchacz mógł zagłosować na jeden utwór polski i jeden zagraniczny. Dodatkowo 10 utworów znajdowało się w tzw "poczekalni". Później format rozszerzono do odpowiednio 30 i 20 piosenek, a głosowanie do 10 pozycji. W roku 1996 wprowadzono możliwość oddania głosu przez Internet (inna sprawa ile osób miało wtedy dostęp do Internetu).

Twarzą listy był znany wszystkim Marek Niedźwiecki, a w latach 2007-10 zastępował go Piotr Baron, obecnie panowie prowadzą listę na przemian. Listę nadaje się w piątki wieczorem (w niektórych okresach w soboty), a czas jej trwania to 3 godziny (początkowo 2 a w latach 1988-90 - 4). Dotychczas odbyło się ponad 1830 notowań.

Gwoli obowiązku przypomnimy, że w pierwszym notowaniu wygrał utwór "I'll find my way home" duetu Jon & Vangelis, a najlepszą polska piosenką był utwór "O! Nie rób tyle hałasu" grupy Maanam, którego nie wyemitowano, bo na zespół w stanie wojennym był zapis cenzury.

Na zdjęciu Marek Niedźwiedzki za mikrofonem Trójki w 1982 roku; za polskieradio.pl.