27 kwietnia

27 kwietnia

27 kwietnia 1959 roku zmarł Henryk Maria Fukier, przedsiębiorca, autor wspomnień, ostatni przedstawiciel warszawskiej linii rodu Fuggerów-Fukierów.

O historii Fukierów jeszcze, mamy nadzieję, napiszemy. Wspomnimy tylko, że założyciel linii, Georg (Jerzy) Fugger otrzymał obywatelstwo Warszawy w 1515 roku, a następnie pełnił funkcje ławnika i rajcy miejskiego. Kolejni potomkowie zajmowali się różnego rodzaju działalnością kupiecką, w szczególności handlem tkaninami i finansami. W handel winem, który najlepiej kojarzy się z Fukierami, rodzina weszła dopiero pod koniec XVIII wieku (choć niewykluczone, że pierwsze próby podejmowano wcześniej), a kamienicę Fukierowską, przy rynku, nabyła w 1810 roku. Od tego czasu winiarnia Fukierów stawała się najsłynniejszym i najbardziej prestiżowym przybytkiem tego rodzaju w Warszawie.

Henryk Maria Fukier urodził się w 1886 roku w Warszawie. Prowadził rodzinną winiarnię, a w wolnych chwilach zajmował się kolekcjonowaniem dzieł sztuki. W 1926 r. podarował zresztą zbiory Zamkowi Królewskiemu na Wawelu. Należał do Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości. Mniej znanym faktem jest to, że przedsiębiorstwo Henryka Marii w 1928 roku... zbankrutowało. Firmę przejął inż. Edward Krzemiński, zachował jednak oryginalną markę „Skład Win i Winiarnia T. Fukier”. Krzemińskiemu również powinęła się noga i jeszcze przed wybuchem wojny winiarnia została zamknięta, a - przynajmniej część - słynnej kolekcji win została opieczętowana przez urząd skarbowy. Fukierowskie piwnice zostały opróżnione przez Niemców już w październiku 1939 roku, jednak część zbioru została odkupiona od fiskusa przez rodzinę Tarasiewiczów, właścicieli palarni kawy "Pluton". Niektórzy twierdzą, że część tej partii mogła przetrwać wojnę i liczą, że ujrzą jeszcze światło dzienne.

Po wojnie Henryk Maria wspierał zgodną z pierwowzorem odbudowę rodzinnej kamienicy. Podjął pracę w państwowej firmie winiarskiej, zajmował się też organizacją przyjęć w Urzędzie Rady Ministrów. Pod koniec życia wydał wspomnieniową książkę "Wspomnienia staromiejskie".

Zdjęcie z 1939 roku za stroną polacyzwyboru.pl.