19 maja

19 maja

15 maja 1942 roku miał miejsce zamach na kasyno przy Alei Szucha.

W czasie okupacji niemieckiej w gmachach przy Alei Szucha mieściły się siedziby organów represji nazistowskiej. Ulica ta była zamknięta z dwóch stron bunkrami oraz zasiekami i dostępna jedynie dla Niemców oraz osób posiadających odpowiednie przepustki. Tę wydzieloną część stolicy często nazywano ironicznie „Gettem dla Niemców”. Jednakże u wylotu ulicy od strony Placu Na Rozdrożu, pod numerem 29, w budynku dawnego kasyna garnizonowego Niemcy wydzielili budynek tylko dla Polaków, do którego wstępu sami sobie zabraniali.

Bogato urządzony dom hazardu miał siać zepsucie wśród bogatszych i bardziej wpływowych mieszkańców miasta. Polskie organizacje podziemne stanowczo odradzały odwiedzania tego przybytku, podobnie jak w przypadku kin propagandowych zgodnie z hasłem „tylko świnie siedzą w kinie”. Mało kto w tymże kasynie pojawiał się przypadkowo: kto prowadził interesy z okupantami czy handlował informacjami doskonale znał ten adres.

Wydział sabotażu Polskich Socjalistów uznał iż, jak w przypadku kin, wpuszczanie cuchnących gazów nie odnosi oczekiwanych skutków. Postanowiono zastosować bardziej stanowczą i dosadną formę przekazu w odniesieniu do osób spotykających się w kasynie przy Alei Szucha. 19 maja 1942 roku dowodzący akcją Tadeusz Koral „Krzysztof” oraz Halina Karlin-Dębnicka weszli do budynku kasyna wnosząc bombę znajdującą się w torebce. Zamówili kolację, zjedli i wyszli pozostawiając torebkę z bombą za jedną z ciężkich kotar zasłaniających okna. Początkowy plan zakładał umieszczenie bomby pod stołem krupiera, lecz uznali, że byłoby to zbyt ryzykowne.

W wyniku eksplozji nikt nie zginął, lecz kilkanaście osób zostało rannych. Jako że akcję przeprowadziło lewicowe ramie zbrojne Polski podziemnej w latach pięćdziesiątych władze komunistyczne postanowiły upamiętnić tę datę tablicą pamiątkową umieszczoną na ścianie budynku kasyna. Kiedy przygotowywano teren Placu Na Rozdrożu pod budowę Trasy Łazienkowskiej, w roku 1968 budynek dawnego kasyna został rozebrany, a tablica przeniesiona na głaz, który znajduje się dzisiaj w tym miejscu.

Na zdjęciu z fotopolska.eu fotografia kasyna przy Szucha w latach I wojny światowej.