6 czerwca

6 czerwca

6 czerwca 2011 roku zginął w katastrofie lotniczej Stefan Kuryłowicz, architekt, nauczyciel akademicki, jeden z najważniejszych warszawskich architektów przełomu XX i XXI wieku.

Kuryłowicz urodził się w Warszawie w 1949 roku. Ukończył studia architektoniczne na Politechnice Warszawskiej. Własną praktykę rozpoczął w latach osiemdziesiątych, a biuro projektowe, dziś pod nazwą Kuryłowicz & Associates istnieje do dzisiaj. Architekt wypracował własny, charakterystyczny styl, rozpoznawalny nawet dla nieprofesjonalistów.

Do jego najbardziej rozpoznawalnych warszawskich dzieł można zaliczyć osiedle Eco Park, biurowiec Focus Filtrowa, stacja metra Dworzec Gdański, biurowce Prosta Tower i Wola Center oraz dom handlowy Wolf Bracka, czyli Vitkac. W innych miastach Polski również powstawały obiekty projektu Kuryłowicza, by wspomnieć hotel Hilton w Gdańsku i Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, czy obiekty infrastrukturalne: terminal lotniska w Modlinie i stadion w Białymstoku.

Warto też wspomnieć, że Kuryłowiczowi - przynajmniej na początku kariery - zdarzało się też projektować obiekty sakralne: rozbudowę kościoła św. Michała w Nowym Dworze Mazowieckim, kościół MB Jasnogórskiej w Łodzi i kościół MB Anielskiej na Wierzbnie w Warszawie.

Stefan Kuryłowicz pracował też na Politechnice Warszawskiej. Doktorat uzyskał w 1990 roku, a habilitację w 2001. Pełnił funkcję kierownika Zakładu Architektury Przemysłowej i Wielkoprzestrzennej, zajmował stanowisko profesora nadzwyczajnego.

Działalność Stefana Kuryłowicza nie była wolna od kontrowersji. Wytykano mu fakt, że jego projekty powstają w miejscu rozebranych cennych dzieł architektury epoki PRL, jak SuperSam czy pawilon Chemii. Podnoszono również, że jego budynki nie szanują kontekstu, nadmiernie dominują nad otoczeniem i zakłócają historyczne osie widokowe. Zgadzając się z wieloma z tych zarzutów przyznajemy jednak, że trudno sobie wyobrazić dzisiejszą Warszawę bez Kuryłowicza i jego wspólników, a niektóre projekty zasługują na miano wybitnych.

Kuryłowicz zginął w Asturii, w wypadku pilotowanej przez siebie awionetki Cirrus SR-22, wraz ze swoim współpracownikiem Jackiem Syropolskim. Według śledztwa hiszpańskiej komisji badania wypadków lotniczych, przyczyną wypadku był błąd pilota, spowodowany nieprzygotowaniem do pilotowania w trudnych warunkach atmosferycznych. Strona polska podnosiła również złą pracę i niedostateczne informacje ze strony kontroli lotów.

Stefan Kuryłowicz został pochowany na Powązkach Wojskowych w Warszawie.

Zdjęcie ze strony apaka.com.pl.