8 czerwca

8 czerwca

8 czerwca 2012 roku Warszawa (jak również spora część Polski) żyła nie lada wydarzeniem - właśnie tego dnia na Stadionie Narodowym otwarto finałowy turniej Mistrzostw Europy 2012.

Turniej przyznano Polsce i Ukrainie w kwietniu 2007 roku, po czym ruszyła lawina spekulacji, czy zdążymy wybudować stadiony, autostrady, hotele i czy jako kraj nie skompromitujemy się przed światem. Dodatkowo sportowo reprezentacja Polski była w dołku - eliminacje do Mistrzostw Świata 2010 przegrała z kretesem, wyprzedzając tylko San Marino, a w sparingach przed finałami zdarzały się jej wyniki takie jak 0:6 z Hiszpanią.

Wbrew obawom, turniej udało się zorganizować, a mimo burzy, która 8 czerwca 2012 roku przeszła nad Warszawą, pierwszy mecz okazał się organizacyjnym sukcesem (nie licząc może decyzji o zasunięciu dachu przy temperaturze 30 stopni). Sportowo było już gorzej - wybrańcy trenera Franciszka Smudy tylko zremisowali z Grecją 1:1 po bramkach Roberta Lewandowskiego i Dimitrisa Salpingidisa.

Mecz obserwowało z trybun 56000 widzów, a niemal drugie tyle zgromadziło się w oficjalnej Strefie Kibica, która zorganizowana została na Placu Defilad. W ramach turnieju w Warszawie rozegrano jeszcze 4 mecze: dwa grupowe, ćwierćfinał i półfinał.

Zdjęcie z ceremonii otwarcia za se.pl.