20 czerwca

20 czerwca

20 czerwca 1954 roku, w 14. rocznicę śmierci Janusza Kusocińskiego w podwarszawskich Palmirach, odbyła się pierwsza edycja zawodów lekkoatletycznych, które do kalendarza weszły jako Memoriał Janusza Kusocińskiego. 

Miejsce tych pierwszych zmagań owiane jest niepewne - wiele źródeł podaje jako miejsce jego rozegrania Stadion Dziesięciolecia, ale ten, jako że został oddany w roku 1955, jeszcze wtedy zawodów nie mógł gościć. Był to więc zapewne Stadion Wojska Polskiego, czyli Legii. Za to Stadion Dziesięciolecia gościł je już od najprawdopodobniej trzeciej edycji, aż do momentu kiedy na stadionie rozpoczął się handel i sport musiał mu ustąpić.

Memoriał odbywał się w Warszawie z przyczyn oczywistych - to z naszym miastem związany był od niemal urodzenia Janusz Kusociński, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich, długodystansowiec i żołnierz kampanii wrześniowej oraz ZWZ.

Memoriał długo pozostawał pierwszymi pod względem ważności zawodami lekkoatletycznymi w naszym kraju, obok popularnych w latach 60. meczów międzypaństwowych to on gromadził najwięcej publiczności na trybunach. Podczas memoriału rekord świata na 100 m przez płotki czasem 12.36 s ustanowiła Grażyna Rabsztyn, a Marian Woronin, o czym wspominaliśmy na naszych łamach, zszedł jako jedyny Polak poniżej granicy 10 sekund na 100 m (9.99).

Niestety, jeśli chcemy dziś obejrzeć memoriał, musimy udać się do Szczecina. Zawody po zamknięciu Stadionu Dziesięciolecia dla sportu odbywały się przez jakiś czas na stadionie "Orła" przy Podskarbińskiej, a potem tułały się po innych miastach (Poznań, Bydgoszcz, Lublin i inne) aż zakotwiczyły w roku 2011 w Szczecinie, gdzie rozgrywane są do dziś.

Na zdjęciu z Wikipedia Commons patron zawodów, Janusz Kusociński, podczas biegu na swym koronnym dystansie.