10 lipca. Rocznica śmierci Konstancji Habsburżanki

10 lipca. Rocznica śmierci Konstancji Habsburżanki

Kiedy wyruszam z grupą na zwiedzanie w letni, słoneczny dzień, proszę o założenie czapek lub kapeluszy. Informuję grupę, jak umarła Konstancja Habsburżanka. Otóż pobożna królowa w 1631 r. poszła z gołą głową na procesję Bożego Ciała. Procesja trwała 8 godzin. Królowa dostała udaru słonecznego. Przez trzy tygodnie chorowała na gorączkę. 10 lipca zmarła.

Urodziła się w wigilię Bożego Narodzenia 1588 r. w Graz. Została wydana za mąż za Zygmunta III Wazę, ponieważ zmarła jej siostra. Jej starszą siostrą była Anna, pierwsza żona Zygmunta III Wazy, matka następnego króla Polski, Władysława IV. Aby poślubić Konstancję, Zygmunt III Waza musiał postarać się o pozwolenie papieża.

Konstancja Habsburżanka przeszła do historii jako osoba wyjątkowo religijna. Słuchała od 2 do 4 mszy dziennie. Kiedy była królową, na dworze mieszkali jezuici, awanse na urzędy otrzymywali wyłącznie katolicy, wspierała katolików - Habsburgów w wojnie trzydziestoletniej.

Za Zygmunta III Wazy rozbudowano Zamek Królewski w Warszawie. Obecny wygląd Zamku przypomina wygląd z czasów Wazów.

Królowa wprowadziła na dwór sztywną etykietę. Nad każdym z królewskich dzieci poleciła trzymać osobny baldachim, sugerując ich dziedziczne prawo do tronu, podczas gdy obowiązywała wolna elekcja. Dzieci wychowywała wyjątkowo: z jednej strony były bite przez jej dwórkę Urszulę Gienger Meierin, z drugiej nie szczędziła im czułości. Jako osoba zapobiegliwa zadbała o ich przyszłe dochody i majątek. Pokupowała im pałace w Warszawie. Niestety, żaden z nich nie dotrwał do naszych czasów.

Konstancja von Habsburg i Zygmunt III Waza mieli kilkoro dzieci:

1. Jana Kazimierza, który zmarł w niemowlęctwie;
2. drugiego Jana Kazimierza; Jan Kazimierz został królem po śmierci przyrodniego brata Władysława IV. Jego panowanie skończyło się abdykacją.
3. Jana Alberta, zwanego Janem Olbrachtem. Został biskupem, a potem kardynałem. Zmarł w wieku 22 lat w 1634 r.
4. Karola Ferdynanda, biskupa. Ten także miał aspiracje – był kontrkandydatem w walce o tron dla własnego brata Jana Kazimierza w 1648 r.
5. Aleksandra Karola. Zmarł na ospę w wieku 20 lat w 1635 r.
6. Annę Konstancję,
7. Annę Katarzynę Konstancję.

Historycy krytykują Konstancję za to, że jej poplecznicy publicznie proponowali, aby następnym królem został jej syn Jan Kazimierz. Konstancja marzyła o tym, aby to on został wybrany na króla, a nie syn jej siostry Anny Władysław Zygmunt, znany nam jako Władysław IV. Konstancja mogła jednak liczyć na to, że Jan Kazimierz w przyszłości zostanie królem, bo po pierwsze Władysław był chorowity, a po drugie Jan Kazimierz był od niego o 14 lat młodszy.

26-letnie małżeństwo Zygmunta III Wazy i Konstancji było szczęśliwe i bardzo zgodne. Król bardzo cierpiał po śmierci żony. Był zestresowany i samotny, popadł w depresję. Bez niej nie przeżył nawet roku. Zmarł 30 kwietnia 1632 r.

Portret królowej za Wikipedia Commons.