17 lipca. Rocznica urodzin Czesława Tańskiego

17 lipca. Rocznica urodzin Czesława Tańskiego

17 lipca świętujemy rocznicę urodzin Czesława Tańskiego. Czesław Tański był niezwykłym człowiekiem. Z zawodu ceniony artysta malarz, do historii przeszedł jako konstruktor lotni i samolotów. Jako pierwszy w Polsce skonstruował lotnię. Nazwał ją… „Lotnia”.

Urodził się w 1862 r. w Pieczyskach pod Grójcem, zmarł w r. 1942 r. w Olszance, w gminie Puszcza Mariańska. Pochodził z rodziny szlacheckiej, ale niebogatej, bo jego ojciec brał udział w Powstaniu Styczniowym. Malarstwa uczył się w Szkole Rysunków w Warszawie oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Najczęściej malował sceny batalistyczne, pejzaże i portrety. Zdobył uznanie w Moskwie, jego prace były wystawiane w „Zachęcie”. Należał do Grupy Warszawskich Artystów "Pro Arte" i do "Mazovii". W życiu Tańskiego były okresy, gdy nie konstruował, bo studiował malarstwo lub zarabiał na życie malarstwem.

W 1893 r. został zatrudniony jako portrecista koni w majątku Wygoda pod Janowem Podlaskim. Malował konie pełnej krwi arabskiej. W czasie wolnym analizował ruch ptaków i owadów. Najpierw zbudował samolot o napędzie gumowym. W 1895 r. zbudował lotnię. Było to zaledwie 4 lata po tym, jak Otto Lilenthal w Niemczech jako pierwszy lotnik świata przeleciał szybowcem 25 metrów. Czesław Tański po swojej udanej próbie z lotnią korespondował z Lilenthalem.

W r. 1898 Czesław Tański zamieszkał w Warszawie. Wraz z przyjaciółmi założył koło awiacyjne. W latach 1905-7 przekonał się, że siła mięśni nie wystarczy, aby unieść człowieka w powietrze, we własnym samolocie o napędzie korbowym. W 1909 r. zamontował w śmigłowcu silnik, ale samolot pozostał niesprawny. W późniejszych latach popularyzował lotnictwo, m. in. zorganizował pierwszą w Polsce wystawę lotniczą. Było to w 1909 r. w Warszawie. W latach 1909-12 budował samolot „Łątka”. Jego samoloty umieszczono w Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie. Niestety, nie przetrwały września 1939 r.

W Warszawie w dzielnicy Okęcie mamy ulicę Czesława Tańskiego. Jego imię nosi również Liceum Ogólnokształcące w Puszczy Mariańskiej.

Ilustracja za Wikipedia Commons.