27 lipca. Rocznica urodzin Leopolda Juliana Kronenberga

27 lipca. Rocznica urodzin Leopolda Juliana Kronenberga

27 lipca 1849 roku urodził się Leopold Julian Kronenberg, przedsiębiorca, mecenas sztuki, ziemianin, polityk; przedstawiciel jednego z najbardziej wpływowych rodów XIX-wiecznej Warszawy.

Nasz dzisiejszy bohater przyszedł na świat w Warszawie, jako trzeci, najmłodszy syn i jedno z sześciorga dzieci Leopolda Stanisława Kronenberga, przedsiębiorcy i najbogatszego warszawiaka epoki, oraz Ernestyny z d. Leo. Ukończył wydział prawa Szkoły Głównej, studiował też w Bonn. W tajniki zawodu prezesa wdrażał się w filii rodzinnego banku w Petersburgu, choć nie on był wyznaczony na następcę ojca - marzył o zostaniu kompozytorem.

Gdy jednak stało się jasne, że starsi bracia, Stanisław Leopold i Władysław Edward nie podołają zadaniu, Leopold chcąc nie chcąc, przejął stery rodzinnego koncernu, w skład którego wchodziły m.in. Bank Handlowy czy Kolej Terespolska.

Jego działalność społeczna była w sporej mierze związana z ukochaną muzyką. Był współzałożycielem Filharmonii Warszawskiej, jej prezesem oraz fundatorem organów w nowopowstałym gmachu. W wolnych chwilach komponował; jego utwory wykonywano w Filharmonii, czasem nawet pod jego batutą, i wydawano, choćby nakładem Gebethnera i Wolffa. Innym przejawem miłości do muzyki był ożenek ze śpiewaczką Józefiną Reszke, z którą miał dwoje dzieci.

W 1893 uzyskał godność barona. W latach 1907-10 był członkiem Rady Państwa, izby wyższej rosyjskiego parlamentu. Jako polityk był członkiem Stronnictwa Polityki Realnej, partii konserwatywnej i ugodowej.

Fascynował się też wyścigami konnymi i kulturą Japonii. W swym majątku w Strugach w gminie Teresin utrzymywał pokaźną stajnię. Tam też z przywiezionych z Dalekiego Wschodu dzieł utworzył galerię sztuki japońskiej, uważanej za pierwszą placówkę muzealną w powiecie sochaczewskim. Do Strug przeniósł się zresztą po 1920 roku, wycofując się z życia publicznego. Tam też zmarł w 1937 roku. Został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim - w tym celu, jak by to nie brzmiało - niedługo przed śmiercią zmienił wyznanie na rzymskokatolickie. Dzięki temu mógł spocząć u boku zmarłej w 1891 roku żony.

Portret Kronenberga za Wikipedia Commons.