4 września. Odsłonięto pomnik Czerwca 1976 roku.

4 września. Odsłonięto pomnik Czerwca 1976 roku.

Odwiedzający centrum handlowe Factory w Ursusie, którzy do tegoż centrum idą lub jadą od strony stacji kolejowej Warszawa Ursus, mogą niedaleko torów i budynku Urzędu Dzielnicy zauważyć głaz z napisem 1976 i stojący obok metalowy krzyż. Jest to pomnik wydarzeń z czerwca 1976 roku, postawiony w tym miejscu dokładnie 36 lat temu, 4 września 1981 roku.

Autorem projektu pomnika jest Leszek Nadstawny (jego autorstwa jest również opodal stojący pomnik ofiar obozu przejściowego dla ludności Warszawy Durchgangslager Ursus). Pomnik postawiono w czasie "karnawału Solidarności" aby upamiętnić wydarzenia z czerwca 1976 roku, kiedy robotnicy z fabryki ciągników w Ursusie protestowali przeciwko podwyżkom cen (co, wraz z tzw. "Radomskim Czerwcem") dało asumpt do powstania KOR i innych organizacji opozycyjnych wobec PZPR.

Dla naszego miasta strajki w Ursusie są o tyle ważne, że ich konsekwencją było przyłączenie tej miejscowości do Warszawy. Do dziś zresztą zachowuje ona odrębny charakter, zarówno urbanistycznie jak i "mentalnie" - mało kto z osób mieszkających od dawna w Ursusie powie, że jest z Warszawy, a mieszkańcy okolicznych miejscowości wycieczki do Ursusa nie potraktują jako odwiedzin w stolicy. Dzielnica ma zachowany centralny plac, a nazwy ulic często się dublowały z tymi warszawskimi. Do momentu budowy osiedli w Czechowicach i Skoroszach Ursus był również fizycznie oddzielony od reszty miasta - za ulica Łopuszańską autobusy linii łączących nową dzielnicę ze stolicą jechały przez pola kapusty i inne uprawy przez około 15 minut, zanim dotarły do zwartej zabudowy.

Ciekawostką jest również fakt, że to właśnie w odległym od centrum Ursusie przebiega jedyna w Warszawie ulica Kościuszki, co, biorąc pod uwagę rangę Naczelnika dla naszej historii, może być dość szokujące.

Ilustracja za warszawa.wikia.com