21 września. Wizyta Dwighta Eisenhowera

21 września. Wizyta Dwighta Eisenhowera

21 września 1945 r. do zburzonej Warszawy przybył Naczelny Dowódca Alianckich Sił Ekspedycyjnych gen. Dwight Eisenhower.

Oficjalne przyjęcie odbyło się na warszawskim lotnisku Okęcie, gdzie Ika (przezwisko gen. Eisenhowera) powitali ministrowie Rządu Jedności Narodowej, oficerowie oraz ambasador Stanów Zjednoczonych Arthurem Bliss Lane. Następnie generał udał się do Śródmieścia gdzie zatrzymał się w Hotelu Polonia. Warto zauważyć, że w tej części miasta niemal cała pierzeja al. Jerozolimskim przetrwała wojnę nieuszkodzona. Pod Polonią zgromadziły się wiwatujące na cześć generała. Trudno dziś stwierdzić czy była to spontaniczna reakcja warszawiaków, czy też celowy zabieg władz. Odkryta limuzyną Ike udał się na przejażdżkę po mieście, które dopiero było odkopywane z gruzów. 

Generał Eisenhower oddał honory przy zdewastowanym, lecz istniejącym cały czas Grobie Nieznanego Żołnierza. Następnie udał się na Stare Miasto, które przedstawiało upiorny widok. Po przejściu ruin ul. Świętojerskiej znalazł się na rynku, skąd pochodzi zdjęcie ilustrujący dzisiejsze wydarzenie. Kulminacyjnym punktem była wizyta u Bolesława Bieruta w Belwederze. Został tam uhonorowany nowym odznaczeniem Krzyżem Grunwaldzkim I klasy. Po tej ceremonii ostatnim punktem wizyty było krótkie spotkanie z pocztami sztandarowymi i ludnością Warszawy na dziedzińcu przed Belwederem.

Ilustracja za Wikipedia Commons