22 września. Zabójstwo rodziny Statkiewiczów

22 września. Zabójstwo rodziny Statkiewiczów

Na naszych łamach w piątkowe popołudnie, niczym w dobrej popołudniówce, zagości historia kryminalna.

22 września 1926 roku rano w kamienicy przy ulicy Chłodnej 16 przy najelegantszej ulicy Woli panował wyjątkowy zamęt. W mieszkaniu Edmunda Statkiewicza, bankiera, finansisty, autora książek i broszur o tematyce finansowej, przez jakiś czas wiceministra skarbu, znaleziono trupa gospodarza, powieszonego na haku, oraz zastrzelonych z broni palnej jego dwóch synów i żonę, w mieszkaniu zaś unosił się zapach gazu.

Jak pokazało śledztwo, Statkiewicz sam zamordował swoją rodzinę, po czym popełnił samobójstwo. Mieszkanie byłego wiceministra nosiło ślady walki, co sugerowało policjantom, że plan otrucia rodziny gazem nie powiódł się i Statkiewicz postanowił ją przed popełnieniem samobójstwa zamordować. Śledczym, mimo wielu dowodów i poszlak, również dotyczących życia prywatnego i zawodowego Statkiewicza, nie udało się dojść do prawdy - motywy tajemniczej zbrodni pozostały nieznane.

Zdjęcie (jedno z niewielu zachowanych) kamienicy przy Chłodnej 16 pochodzi ze zbiorów p. Pawła Stala i zostało opublikowane na stronie warszawa1939.pl