28 wrześni. Konsekracja kościoła św. Antoniego

28 wrześni. Konsekracja kościoła św. Antoniego

Kościół św. Jana z Dukli (należący do parafii św. Bonifacego na Czerniakowie) jest budowlą dość charakterystyczną i rzucającą się w oczy. Tak charakterystyczną, że stojący obok "stary", kościół poświęcony św. Antoniemu nie przyciąga uwagi tak bardzo, jak by mógł...

Osoba, która chciałaby odwiedzić zabytek może liczyć na łut szczęścia, albo wstać wcześnie rano – nabożeństwa odbywają się w nim o 6:30 rano w dni powszednie i o 7:00 w niedziele. Warto jednak to zrobić, bo odwiedzający świątynię mają możliwość obcowania z jednym z nielicznych w Warszawie barokowych wnętrz, którym udało się w postaci nienaruszonej przetrwać dziejowe zawieruchy. Sam kościół ufundował właściciel miejscowych dóbr, Stanisław Herakliusz Lubomirski, Marszałek Wielki Koronny. Nie należy dziwić się, że wpływowy marszałek, chcący zbudować swoje rodowe mauzoleum wynajął najlepszych dostępnych fachowców: Architekta Tylmana van Gameren oraz Izydora Afaitę Młodszego. Kościół konsekrowano dokładnie 319 lat temu, 28 września 1698 roku.

Obok nowej świątyni Lubomirski ufundował również klasztor Bernardynów, którzy dodatkowo otrzymali od niego relikwie św. Bonifacego. Kości świętego złożone w szklanej trumnie szybko stały się celem pielgrzymek i przyczyniały się do rozwoju klasztoru.

Aby  jednak nie zmuszać P.T. Czytelników do czytania długich opisów wyposażenia i architektury kościoła, zachęcamy do pobudki wcześnie rano albo „polowania” na odbywający się w kościele ślub. Na zachętę zamieszczamy zdjęcie wnętrza świątyni (autor: Adrian Grycuk, źródło: Wikimedia Commons)