29 września. Urodził się Michał Sokolnicki

29 września. Urodził się Michał Sokolnicki

Zapewne większość warszawiaków zna Fort Sokolnickiego, dawny Fort Siergieja Cytadeli Warszawskiej. Ale czy wiedzą, kim właściwie był Michał Sokolnicki, urodzony 29 września 1760 roku?

Sokolnicki pochodził z dość zamożnej, wielkopolskiej rodziny szlacheckiej. Ukończył Szkołę Rycerską ze stopniem podporucznika. Przez kolejnych kilka lat zdobywał doświadczenie inżyniera cywilnego i wojskowego. W 1789 roku wraz z Jakubem Jasińskim założył Wileński Korpus Inżynierów, którego został wykładowcą. Należał do Klubu Przyjaciół Konstytucji.

Podczas wojny 1792 roku był już naczelnym kwatermistrzem armii litewskiej. Jego umiejętności techniczne przydały się choćby przy budowie mostu polowego przez Niemen, co umożliwiło Litwinom bezpieczny odwrót.

Brał udział w insurekcji kościuszkowskiej. Walczył pod Dąbrowskim w Wielkopolsce, bronił Warszawy pod Wawrzyszewem, otrzymał awans na generała, w końcu wraz z innymi przywódcami powstania trafił na internowanie w Petersburgu.

Następnie udał sie do Francji, gdzie brał udział w tworzeniu Legii Naddunajskiej i Legionów we Włoszech. Walczył w wojnie z Austrią, a kilka lat później z IV Koalicją, na Pomorzu i w kampanii pułtuskiej. Został kawalerem Legii Honorowej. Po powstaniu Księstwa Warszawskiego, został jednym z wyższych dowódców jego armii. Odniósł zwycięstwo nad Austriakami w bitwie pod Ostrówkiem.

Zaprzyjaźnił się z ks. Izabelą Czartoryską i, podróżując w celach zdrowotnych i naukowych, dostarczał eksponatów do jej słynnego muzeum. W 1812 ponownie stanął u boku Napoleona, już jako członek jego osobistego sztabu i, niekiedy, jako adiutant. W służbie pozostał do 1814 roku. Wracając do kraju, sprowadził szczątki Stanisława Leszczyńskiego i Józefa Poniatowskiego. 

W Warszawie generał zamieszkał w pałacu Izaaka Olliera, czyli dzisiejszym pałacu Kossakowskich przy Nowym Świecie. Zajął się wyłącznie pracą pisarską i naukową. 23 września 1816 roku brał udział w paradzie wojskowej na Placu Saskim. Doszło do nieszczęśliwego wypadku; generał spadł z konia, doznał urazu głowy i zmarł następnego dnia. Został pochowany na Cmentarzu Świętokrzyskim.

Portret za Wikipedia Commons