10 października. Pierwsza edycja "Warszawskiej jesieni"

10 października. Pierwsza edycja "Warszawskiej jesieni"

10 października 1956 roku, w atmosferze politycznej odwilży, rozpoczął się w Warszawie Festiwal Muzyki Współczesnej, impreza, która zapoczątkowała trwający po dziś cykl festiwali "Warszawska Jesień".

Pomysłodawcami festiwalu byli kompozytorzy Tadeusz Baird i Kazimierz Serocki. Od samego początku festiwal miał być poświęcony muzyce nowoczesnej, choć na początku repertuar miał charakter mieszany. Imprezę przewidywano jako biennale, stąd następna edycja odbyła się w roku 1958. Potem jednak zdecydowano się organizować ją co roku, i tak jest do dziś. Jedynie w 1982 roku, z oczywistych względów, festiwal się nie odbył.

"Warszawska jesień" była oknem na świat. Oknem z widokiem na obie strony: polscy muzycy poznawali najnowsze trendy światowe, a świat miał okazję usłyszeć dzieła naszych twórców. Długo by wymieniać nazwiska kompozytorów, których na festiwalu wykonywano; powstałaby lista najważniejszych twórców XX wieku: Schönberg, Berg, Webern, Bartók, Boulez, Maderna, Cage, Pärt...

W tym roku odbyła się już 60 edycja festiwalu. Wraz z duchem czasów zmienia się i sama impreza, wychodząc z tradycyjnych sal koncertowych Filharmonii Narodowej czy UMFC. W ostatnich latach koncerty odbywały się w poprzemysłowych wnętrzach SOHO Factory czy Konesera, galeriach sztuki, a także w przestrzeni publicznej Skweru Hoovera czy dziedzińca Zamku.

Festiwal ma dawno za sobą zadyszkę, którą złapał pod koniec XX wieku i dziś jest jedną z najważniejszych imprez na mapie kulturalnej Warszawy.

Plakat pierwszej edycji festiwalu za esensja.pl.