7 listopada. Urodziła się Maria Skłodowska

7 listopada. Urodziła się Maria Skłodowska

Dokładnie 150 lat temu w Warszawie urodziła się Maria Skłodowska-Curie, fizyk i chemik, podwójna noblistka. Pierwszą nagrodę Nobla otrzymała z fizyki, z mężem Piotrem Curie w 1903 r., drugą nagrodę Nobla otrzymała z chemii w 1911 r. Odkryła pierwiastki polon i rad, pracowała nad teorią promieniotwórczości i technikami rozdzielania izotopów promieniotwórczych. Chociażby z okazji okrągłej rocznicy urodzin warto odwiedzić w Warszawie kilka miejsc, w których bywała.

Pierwsze z nich to dom urodzenia uczonej, gdzie dziś znajduje się Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie, przy ul. Freta 16.

Młoda Maria Skłodowska chodziła do rosyjskojęzycznego III Żeńskiego Gimnazjum Rządowego. Była prymuską. Budynek jej szkoły stał tam, gdzie dziś na skwerze ks. Twardowskiego stoi pomnik Bolesława Prusa.

Ponieważ Skłodowska była kobietą, w Warszawie nie mogła zostać studentką uniwersytetu. Kształciła się na Uniwersytecie Latającym, czyli nielegalnej uczelni dla kobiet. Marzyła o studiach na Sorbonie. Po 3 latach pracy w zawodzie guwernantki, na wsi i w Warszawie, rozpoczęła naukowe przygotowania do wyjazdu do Paryża. W laboratorium Muzeum Przemysłu i Rolnictwa przy Krakowskim Przedmieściu 66 opanowywała podstawy chemicznej analizy jakościowej i ilościowej. Aktualnie w budynku mieści się Centralna Biblioteka Rolnicza.

Jej wielkim marzeniem było powstanie Instytutu Radowego. Fundacja na ten cel została założona w 1925 r. w ratuszu, tj. w Pałacu Jabłonowskich. Wtedy też Maria Skłodowska-Curie otrzymała dyplom Honorowego Obywatela Warszawy.

Marzenie spełniło się w 1934 r. Obecnie jest to Instytut Onkologii. W hallu znajdziemy pomnik uczonej i tablicę nt. podarowania przez nią instytutowi 1 grama radu, który zresztą sama otrzymała w prezencie w Stanach Zjednoczonych od prezydenta Hoovera. Na klatce schodowej znajduje się  wystawa o życiu i dokonaniach Marii Skłodowskiej-Curie. Na skwerze przed Instytutem stoi pomnik autorstwa Ludwiki Nitschowej, zamówiony przez prezydenta miasta Stefana Starzyńskiego.

W gmachu Politechniki przy pl. Politechniki 1 można zobaczyć pomnik Marii Skłodowskiej-Curie autorstwa Maksymiliana Biskupskiego. W 1926 r. uczona została doktorem honoris causa Wydziału Fizyki PW.

Kolejny pomnik postawiono w 2014 r. u wylotu ul. Kościelnej, w pobliżu kościoła Nawiedzenia NMP. Autorem jest Bronisław Krzysztof. Maria Skłodowska-Curie po prostu lubiła to miejsce.

Maria Skłodowska-Curie w 1934 r. została pochowana w Sceaux, ale w 1995 r. szczątki Marii oraz Piotra Curie zostały uroczyście przeniesione do Panteonu. W Warszawie oprócz pomników mamy ulicę i liceum jej imienia.

Na ilustracji z Wikipedia Commons rodzina Skłodowskich w 1890 roku. Maria pierwsza z lewej.