9 listopada. Urodziła się Hanka Bielicka

9 listopada. Urodziła się Hanka Bielicka

Na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako energiczna paniusia w wielkim kapeluszu, recytująca monologi charakterystycznym głosem, z prędkością większą niż osiągają komentatorzy sportowi. Była mistrzynią roli gadatliwej „kobiety z sąsiedztwa”. Namiętnie zbierała kapelusze. 9 listopada 1915 roku urodziła się Hanka Bielicka.

Tak naprawdę miała na pierwsze imię Anna, na drugie Weronika. Urodziła się we wsi, która w 1915 r. leżała w Rosji, a dziś należy do Ukrainy. Kiedy miała 2,5 roku, jej rodzina przeniosła się do Łomży. Studiowała w Warszawie romanistykę i aktorstwo. Z wyboru Hanka Bielicka została warszawianką.

Zadebiutowała jeszcze przed wojną. Zaczęła od ballad podwórkowych. Pierwszym filmem, w którym zagrała były „Zakazane piosenki”. Oprócz tego zagrała m.in.  w filmach „Celuloza”, „Irena do domu”, „Café ‘Pod Minogą’”, „Małżeństwo z rozsądku”, „”Piekło i niebo”, „pan Wołodyjowski” oraz w serialu „Sukces”. Podobno nie była często angażowana do filmów z powodu wyjątkowego głosu. W połowie lat 50-tych została aktorką komediową.

 Początkowo pracowała w teatrach w Wilnie, w Białymstoku i w Łodzi, później w Warszawie, w teatrach Współczesnym, Syrena i Buffo. Zagrała m.in. role tytułowe w „Moralności pani Dulskiej”, „Madame Sans-Gêne”. Występowała w kabaretach 7 Kotów, Szpak, U Lopka, U Kierdziołka, w radiowym Podwieczorku przy Mikrofonie. Prowadziła kabaret w kawiarni „Pod Gwiazdami”. Jej recitale cieszyły się popularnością i w Polsce, i za granicą. Występowała w Stanach Zjednoczonych.

Napisała wspomnienia „Urodzona na wozie” oraz „Uśmiech w kapeluszu”, ale niechętnie dzieliła się informacjami o swoim życiu prywatnym. Otrzymała wiele wyróżnień, m.in. odznakę "Za Zasługi dla Warszawy" (1965) oraz "Za zasługi dla województwa łomżyńskiego" (1994).  Przeszła na emeryturę w 1977 roku, co nie przeszkodziło jej kontynuować kariery. Zmarła 9-go marca 2006 roku. Ostatni raz wystąpiła w telewizji na kilka dni przed śmiercią.

Dziś możemy oglądać w Warszawie niezbyt udaną podobiznę Hanki Bielickiej na fasadzie kina „Praha” oraz zdjęcie na nagrobku na Powązkach. Stroje i kolekcję kapeluszy oddała do saloniku Hanki Bielickiej w Łomży i do Muzeum Teatralnego w Warszawie.

Na ilustracji z filmpolski.pl Bielicka (razem z Janem Kurnakowiczem) na kadrze z jednego z jej pierwszych filmów, "Jasnych Łanów".