14 grudnia. Urodził się Eugeniusz Lokajski

14 grudnia. Urodził się Eugeniusz Lokajski

14 grudnia 1908 roku w Warszawie urodził się Eugeniusz Lokajski, którego część naszych czytelników może kojarzyć jako autora fotografii powstańczej Warszawy, pokazywanych w muzeum przy Przyokopowej. Tymczasem poza fotografią Lokajski zajmował się również innymi rzeczami.

Mało kto pamięta, że przez 17 lat należał do niego rekord Polski w rzucie oszczepem. Na stadionie Warszawianki w maju 1936 roku rzucił on 73,57 m i na Igrzyska w Berlinie jechał jako faworyt do złota. Niestety podczas rozgrzewki naciągnął mięsień barku i zakończył zawody na 7. miejscu, ze skromnym jak na siebie wynikiem 66,39 m. Zwycięzca, Niemiec Stock, zakończył konkurs z wynikiem ok. 2 m gorszym niż rekord Lokajskiego. Nasz dzisiejszy bohater był również multimedalistą Mistrzostw Polski, nie tylko w rzucie oszczepem, ale również w skoku wzwyż.

Jeśli chodzi o pozostałe aspekty życia, Lokajski posiadał wyższe wykształcenie (Liceum im. Reja, CWFiS), uzyskał również stopień oficerski a podczas wojny obronnej 1939 roku walczył na Polesiu i zbiegł z niewoli radzieckiej, aby wrócić do Warszawy gdzie otworzył przy ul. Łuckiej zakład fotograficzny. Tam pracował do wybuchu powstania, w czasie którego dokumentował je fotograficznie,pokazując głównie aspekty życia codziennego w walczącej Warszawie.

Archiwum zdjęć Lokajskiego, podarowane przez jego siostrę, można oglądać dziś w muzeum, zaś my ilustrujemy zdjęciem (za wikimedia commons) naszego bohatera, który podczas powstania dał się sfotografować z małym kotkiem.