15 grudnia. Zamknięcie Hotelu Mercure

15 grudnia. Zamknięcie Hotelu Mercure

W ramach naszego cyklu cofniemy się dziś zaledwie o kilka lat: do 15 grudnia 2011 r. Wówczas to działalność zakończył Hotel Fryderyk Chopin, należący do firmy Mercure przy al. Jana Pawła II 22.

Nowy właściciel budynku deweloper Echo Investment miała zupełnie inne plany wobec obiektu. Pomimo jego relatywnie dość młodego wieku ‒ 18 lat, miał zostać rozebrany. Na jego miejscu powstał z kolei wieżowiec noszący nazwę Q22. Jest to wydarzenie o tyle godne odnotowania, że rozbiórce uległ obiekt wybudowany nie w czasach PRL-u, lecz już po kapitalistycznych przemianach. Dodatkowo nie można pominąć, że hotel był położony w ścisłym centrum miasta obok jednej z głównych arterii, jaką jest al. Jana Pawła II. Żmudna rozbiórka trwała wiele miesięcy, gdyż ze względu na zwartą zabudowę nie można było zastosować szybszych, lecz bardziej destrukcyjnych metod jak np. wysadzenie budynku.

Sam Hotel Fryderyk Chopin powstał w latach 1991-1992 według projektu polskiego architekta działającego w Paryżu, Juliusza Rouby, była to jego ostatnia realizacja z życiu. Hotel został otwarty w 1993 roku. Budynek składa się ze spiętrzonych brył opiętych białymi panelami oraz szkłem, mających na celu częściowo zasłonić blok osiedla Za Żelazną Bramą. Od początku był użytkowany przez spółkę Mercure. Ilustrację stanowi zdjęcie opisywanego budynku (źródło: www.holidaycheck.de).