20 grudnia. Edward Gierek I sekretarzem KC PZPR

20 grudnia. Edward Gierek I sekretarzem KC PZPR

Mimo że informacja o omawianym dziś wydarzeniu przedostała się do świadomości warszawian dopiero 21 grudnia (20 wypadał w niedzielę), to właśnie 47 lat temu zapadła w gmachu KC PZPR ostateczna decyzja o wymianie stojącego od ponad 14 lat na czele PZPR Władysława Gomułki na jego młodszego kolegę ze Śląska - Edwarda Gierka. Decyzja, która zapadła w wyniku nagromadzenia się wielu wydarzeń - nieudanej operacji podwyżki cen, śmiertelnych ofiar zamieszek na Wybrzeżu, trwających od 1968 roku walk frakcyjnych w samej PZPR i - wreszcie - decyzji Moskwy o wymianie elit i odświeżeniu polskiego kierownictwa. 

20 grudnia 1970 roku rozpoczęła się zatem epoka Gierka, która w Warszawie pozostawiła wiele miejsc i rozwiązań, z których korzystamy do dziś. W kolejnej bowiem dekadzie oddano w naszym mieście do użytku m.in. Trasę Łazienkowską, dworzec Warszawa Centralna, nowoczesne hotele Victoria i Forum, odbudowano Zamek Królewski oraz rozpoczęto wiele innych inwestycji. Oczywiście, jak większość z Czytelników doskonale wie, rozwój ten był finansowany z zagranicznych kredytów i w późniejszym okresie odbił się całemu krajowi czkawką, niemniej nie da się ukryć iż lata 70., bardziej niż poprzedzająca je dekada, pozostawiły swój ślad w naszym mieście. 

W ramach ciekawostki - oficjalnym powodem dymisji Gomułki, wymyślonym w gmachu KC było nadciśnienie, którego objawy w postaci "zaburzeń widzenia" miały się u Gomułki nasilić 19 grudnia rano. Zdymisjonowany I sekretarz zamieszkał w podwarszawskim Klarysewie, gdzie przebywał do śmierci w 1982 roku.

Na ilustracji za interia.pl Edward Gierek na uroczystości otwarcia Trasy Łazienkowskiej w 1974 roku.