2 stycznia. Urodził się Adam Bahdaj.

2 stycznia. Urodził się Adam Bahdaj.

2 stycznia 1918 r. urodził się Adam Bahdaj. Wprawdzie w Zakopanem, jednak od 1946 r. mieszkał w Warszawie. Znamy go jako autora powieści przygodowych dla młodzieży, ekranizowanych i tłumaczonych na języki obce, choć pisał także powieści obyczajowe, kryminały i scenariusze, a oprócz tego przekładał literaturę węgierską.

Po maturze w 1937 r. studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Studiował też w Szkole Głównej Handlowej. Uprawiał taternictwo i narciarstwo. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r., następnie wyjechał do Budapesztu, gdzie m.in.  publikował w czasopismach pod pseudonimem Jan Kot. Był kurierem na trasie Polska-Węgry. W 1944 r. aresztowany przez Gestapo, uciekł z transportu do Niemiec. W 1945 r. pracował jako dziennikarz w Krakowie. Rok później przeniósł się do Warszawy i wstąpił do Związku Literatów Polskich. Od 1950 r. poświęcał się wyłącznie się pracy literackiej. Został uhonorowany licznymi nagrodami, w tym w 1984 r. międzynarodową nagrodą im. H.Ch. Andersena. W 1969 r. podjął współpracę z reżyserem Stanisławem Jędryką.

W 1997 r. Jędryka stworzył film dokumentalny o pisarzu pt. „Życie jak film”. Można się z niego dowiedzieć np., że Adam Bahdaj co roku jeździł na kilka tygodni do Zakopanego na narty i że jeździł na biegówkach po Lesie Kabackim. Był pracowity i małomówny. Lubił wędrować z psem. Pod koniec życia spędził z żoną 6 lat w Domu Literatów w Oborach. Zmarł w 1985 r., został pochowany na Cmentarzu Północnym.

Wymieńmy niektóre z jego utworów.

Książki dla najmłodszych, doskonale dostosowane do możliwości percepcyjnych dziecka:

• „Przygody srebrnej piłki” – piłka myśli, czuje, nawet traci przytomność. Ocenia swoich kolejnych właścicieli.
• „Pilot i ja” – narysowany pilot ożywa i zabiera chłopca w podróż do cioci Eli. Przeżywają trudne chwile, ale dzięki odwadze i sprytowi chłopiec potrafi wybrnąć z każdej sytuacji.
• „Mały pingwin Pik-Pok” – pingwin marzy o podróżach, tymczasem odwiedzają go podróżnicy.
• „Podróż w nieznane”.

Książki dla młodzieży poruszają często problemy życia w grupie rówieśniczej i w rodzinie, ale są pełne humoru. Bohaterowie są wyraźnie scharakteryzowani. Każdy mówi i myśli inaczej, zgodnie z wiekiem, poziomem wykształcenia i pochodzeniem społecznym. Akcja toczy się wartko.

• „Uwaga! Czarny parasol”
• „Wakacje z duchami” – bohaterowie to urwisy z warszawskiej Woli. Kontynuacją jest powieść piłkarska z Warszawą w tle „Do przerwy 0:1”
• „Podróż za jeden uśmiech”
• „Kapelusz za 100 tysięcy”
• „Stawiam na Tolka Banana”
• „Telemach w dżinsach” i „Gdzie twój dom, Telemachu?”

Powieści obyczajowe: „Ich pierwszy start”, „Skalista ubocz”, „Twarze i maski”, wojenne: „O siódmej w Budapeszcie”, „Trzecia granica”, sensacyjne „Historie nie z tego śniegu” o górach, western „Czarne sombrero”. Pisał też kryminały, jako Dominik Damian.

Ilustracja za czasdzieci.pl