15 stycznia. Założono Warszawskie Towarzystwo Muzyczne

15 stycznia. Założono Warszawskie Towarzystwo Muzyczne

147 lat temu, czyli 15 stycznia 1871 r. powstało Warszawskie Towarzystwo Muzyczne. Celem Towarzystwa jest popularyzacja muzyki, m.in. przez organizowanie koncertów, wydawnictwa muzyczne i dydaktykę. Z okazji rocznicy Towarzystwu życzymy jeszcze wielu szczęśliwych lat!

Założycielami byli muzycy i melomani, tacy jak Maria Kalergis, Józef Sikorski, Ignacy Krzyżanowski, Stanisław Moniuszko, Adam Münchheimer, Wilhelm Troschel i Józef Wieniawski. Inicjatorem był Władysław Wiślicki. Do 1902 r. Towarzystwo zastępowało Filharmonię. Mieściło się najpierw w gmachu Teatru Wielkiego, następnie przez 4 lata w Resursie Obywatelskiej, potem w Filharmonii Warszawskiej i w innych lokalach, a od 1966 r. mieści się na Mokotowie, w pałacu Szustra.

W 1884 r. w pałacu Ordynackim, dziś bardziej znanym jako Muzeum Chopina WTM założyło Szkołę Muzyczną. W 1919 r. została ona przemianowana na Wyższą Szkołę Muzyczną im. F. Chopina. WTM zawdzięczamy wiele pomników muzyków: tablicę poświęconą Chopinowi w kościele św. Krzyża, pomnik Chopina w Żelazowej Woli, pomnik Moniuszki w kościele Wszystkich Świętych przy pl. Grzybowskim, tablicę Moniuszki przy ul. Mazowieckiej, a także nadanie nazw dwóm warszawskim ulicom: Chopina i Moniuszki. W 1935 r. Towarzystwo zorganizowało Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego, a w 1927 i 1937 r. Międzynarodowe Konkursy Pianistyczne im. F. Chopina.

Obecnie Towarzystwo patronuje zespołom (Ars Nova), popularyzuje twórczość kompozytorów polskich przez koncerty (Młodych Kompozytorów, Czwartkowe Koncerty Kameralne, Niedzielne Poranki Młodych, Koncerty Letnie w Łazienkach), organizuje wystawy, sesje naukowe oraz  konkursy na wykonanie pieśni Moniuszki przez studentów akademii muzycznych, prowadzi ogniska muzyczne, wypożycza nuty ze swojej bogatej biblioteki. Posiada m. in. rękopisy Moniuszki, Elsnera, Kurpińskiego i Szymanowskiego.

Od 1951 r. Warszawskie Towarzystwo Muzyczne nosi imię Stanisława Moniuszki.