24 stycznia. Otwarto hotel Forum

24 stycznia. Otwarto hotel Forum

24 stycznia 1974 roku otwarto hotel Forum, w owym czasie najnowocześniejszy hotel w mieście i pierwszy, po Pałacu Kultury, ponadstumetrowy wieżowiec.

Budowa hotelu była jednym z elementów nowej polityki gospodarczej ekipy Edwarda Gierka. Obiekt niemal w całości był dziełem Szwedów: zaprojektował go Sten Samuelson, a zbudowała firma Skånska Cementgjuteriet AG siłami szwedzkich robotników. Przy tej okazji warto wspomnieć, że pracowników Skånska zakwaterowano w specjalnie wybudowanym w tym celu obiekcie, który następnie zaadaptowano na hotel Orbis Solec.

Umowę podpisano w 1971 roku, budowę rozpoczęto w kwietniu roku następnego, a ukończono już w grudniu 1973. Tempo budowy i dyscyplina pracy Szwedów budziły wśród Warszawiaków zdziwienie i podziw, tak było różne od ówczesnej polskiej codzienności. 

Gotowy budynek nie wywoływał już takich zachwytów. Miał surową, niezbyt elegancką bryłę, niewielkie okna oraz niezbyt apetyczny, jasnobrązowy kolor. Ten był zresztą efektem targów między władzami a projektantem - ten proponował barwę ciemnobrązową, Kompromis okazał się, cóż, zgniły.

Hotel miał 752 pokoje z 1386 miejscami noclegowymi, klimatyzację, restaurację, kawiarnię, koktajlbar i salę bankietową. W latach 2004-06 hotel, już pod marką Novotel, zmodernizowano, wymieniając również elewację, z umiarkowanym zresztą powodzeniem. Jako że jednak w Warszawie nazwy miejscowe są wyjątkowo trwałe, chyba nikt nie mówi na ten hotel inaczej, niż Forum.

Ilustracja za gazeta.pl