30 stycznia. Utworzenie Muzeum Niepodległości.

30 stycznia. Utworzenie Muzeum Niepodległości.

30 stycznia 1990 mapa Warszawy wzbogaciła się o nowe muzeum. Na fali przemian po wyborach 1989 roku zlikwidowano wtedy Muzeum Historii Polskiego Ruchu Rewolucyjnego i przekształcono je w Muzeum Historii Polskich Ruchów Niepodległościowych i Społecznych. Przeniesiono również siedzibę nowego muzeum z rogu Placu Bankowego i Elektoralnej do stojącego pomiędzy jezdniami Trasy W-Z pałacu Przebendowskich-Radziwiłłów, mieszczącego do tego dnia zlikwidowane właśnie Muzeum Włodzimierza Lenina.

12 sierpnia 1991 roku muzeum dostało nową nazwę, pod którą znane jest dziś - Muzeum Niepodległości. Ma ono złożoną strukturę, składa się bowiem z czterech oddziałów mieszczących się w różnych lokalizacjach. W obecnej Alei Solidarności ma siedzibę dyrekcja, dwie wystawy stałe (na temat walk o niepodległość w latach 1914-21 oraz o godle Polski) i wystawy czasowe. Ponadto oddziałami Muzeum są X Pawilon Cytadeli Warszawskiej, Muzeum Więzienia Pawiak oraz Mauzoleum Walki i Męczeństwa w dawnej siedzibie Gestapo w Alei Szucha. 

Na siedzibę muzeum zaadaptowano pochodzący z XVIII w. barokowy pałac Przebendowskich-Radziwiłów, uratowany przed rozbiórką przez ekipę prof. Jana Zachwatowicza. Przy okazji chcielibyśmy sprostować popularną przewodnicką anegdotę jakoby pałac udało się uratować tylko dzięki pomysłowi umieszczenia w nim Muzeum Lenina i spowodowaniu, że będzie on "nie do ruszenia". Pałac odbudowano, ponieważ w sporze pomiędzy architektami z BOŚ a "historykami" Zachwatowicza wygrała akurat koncepcja tych drugich, odbudowa zresztą nie należała do najstaranniejszych. A Pałac po nacjonalizacji i zakończonej w 1949 r. odbudowie przeznaczono na siedzibę związków zawodowych, Muzeum Lenina pojawiło się w nim dopiero w roku 1954.

Na zdjęciu budynek, mieszczący Muzeum (zdjęcie ze zbiorów Agencji Fotograficznej Gazeta, opublikowane na warszawa.wyborcza.pl).