31 stycznia. Urodził się Stanisław Młodożeniec

31 stycznia. Urodził się Stanisław Młodożeniec

Wiwat świat – ludzie czarni czerwoni żółci biali
Z Europy Azji Australii Afryki Ameryki
Odludki na wyspach
Po kolorowych całujcie się pyskach
Bruderszaft

31 stycznia 1895 roku urodził się Stanisław Młodożeniec, poeta. Pochodził z rodziny chłopskiej z Sandomierskiego. Uczył się w gimnazjum w Sandomierzu i w Moskwie, tam też był świadkiem rewolucji październikowej. Studiował w Krakowie - z przerwą na udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Tam też poznał Brunona Jasieńskiego i Tytusa Czyżewskiego, z którymi wydał słynny "Nuż w bżuhu". 

Po studiach uczył w szkołach Kielc i Zamościa. W 1925 roku otrzymał stanowisko w renomowanym Gimnazjum im. Batorego i zamieszkał w Warszawie. Współpracował z miejscowymi czasopismami. Nie zapomniał o swoich korzeniach: działał w Związku Młodzieży Wiejskiej "Wici", a motywy chłopskie i ludowe przewijały się w jego twórczości. Zwano go nawet żartobliwie - lub złośliwie - dadanaistą.

Podczas drugiej wojny światowej przywdział mundur; z początku szeregowego żołnierza, a następnie służył w pionie kultury polskich sił zbrojnych na Zachodzie. Po wojnie pracował w Radiu Wolna Europa.

Wydał pięć tomów poezji, kilka książek prozatorskich i dramatycznych, a także wiele tekstów publicystycznych. 

Po Warszawy powrócił, ciężko już chory, w 1957 roku i tu, po dwóch latach, zmarł. Pochowany został w Alei Zasłużonych Cmentarza Powązkowskiego.