7 lutego. Uchwalenie wzoru polskiej flagi

7 lutego. Uchwalenie wzoru polskiej flagi

Na posiedzeniu Sejmu Królestwa Polskiego dnia 7 lutego 1831 roku powzięto m.in. uchwałę na temat polskich barw narodowych. Uchwała była krótka, zatem przytoczymy ją w całości:

Izba Senatorska i Izba Poselska po wysłuchaniu Wniosków Komisji Sejmowych, zważywszy potrzebę nadania jednostajnej oznaki, pod którą winni się łączyć Polacy, postanowiły i stanowią:
Artykuł 1.
Kokardę narodową stanowić będą kolory herbu Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego, to jest kolor biały z czerwonym.
Artykuł 2.
Wszyscy Polacy, a mianowicie Wojsko Polskie te kolory nosić mają w miejscu gdzie takowe oznaki dotąd noszonymi były.

Była to pierwsza w historii próba definicji barw narodowych, które zostały zaczerpnięte z godła zarówno Korony jak i Wielkiego Księstwa Litewskiego. Był to również wynik kompromisu pomiędzy konserwatystami, preferującymi kolor biały, a republikanami, będącymi zwolennikami trójkoloru (biały-czerwony-szafirowy). Wcześniej, co ciekawe, jednolitych barw w Rzeczypospolitej Obojga Narodów nie używano, pojawiały się sztandary czerwony z orłem/Pogonią, czerwono-biało-czerwony z godłem pośrodku, a czasem nawet kombinacje innych kolorów.

Kolory biały i czerwony zostały również umieszczone w definicji z ustawy z roku 1919. W niepodległej Polsce kilkukrotnie zmieniano jednak odcień czerwieni, początkowo był to karmazyn (ciemna czerwień z domieszką błękitu), od 1927 roku cynober (czerwień wpadająca bardziej w pomarańczowy). Obecna czerwień, definiowana obecnie obowiązującą ustawą z 1980 roku, jest raczej karmazynowa. Co do koloru białego, nie jest to również biel "śnieżna", a raczej "srebrnoszara".

Jednocześnie przypominamy Czytelnikom, że flaga z godłem RP na białym pasie może być używana jedynie na statkach morskich jako bandera, przez przedstawicielstwa dyplomatyczne, lotniska oraz samoloty cywilne. Flagą RP w myśl ustawy nie są również chorągwie ze znakiem "Polski Walczącej", napisem POLSKA czy "LEĆ, ADAM, LEĆ"  na białym pasie. 

W załączeniu flaga Polski w kolorach obecnie określanych przez ustawodawcę.