16 lutego. Urodził się Józef Kenig

16 lutego. Urodził się Józef Kenig

16 lutego 1821 roku urodził się Józef Teofil Konstanty Kenig, krytyk, publicysta, dziennikarz, działacz, redaktor "Gazety Warszawskiej".

Kenig urodził się w Płocku, w rodzinie pochodzącego z Niemiec urzędnika i polskiej szlachcianki. Uczył się i studiował w Krakowie, dyplomu jednak nie zdobył. W Warszawie próbował zostać prawnikiem, jednak szybko zajął się literaturą i dziennikarstwem. Związał się ze środowiskiem Cyganerii Warszawskiej, znanym z takich nazwisk jak Cyprian Norwid, Teofil Lenartowicz czy Roman Zmorski. 

W 1843 roku podjął współpracę z "Gazetą Warszawską". Po kilku latach został jej współredaktorem, a w końcu, aż do 1889 roku, redaktorem naczelnym. Gazeta była chyba najbardziej opiniotwórczym pismem w Królestwie Polskim, skierowanym głównie do zamożnych i raczej konserwatywnych elit ziemiańskich, inteligenckich i urzędniczych. W związku z tą funkcją nazywano Keniga "potentatem opinii".

Był Kenig również działaczem publicznym - był członkiem Delegacji Miejskiej 1861 roku, członkiem komisji budżetowej miasta i prezesem Komitetu Właścicieli Listów Zastawnych Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. Cieszył się zaufaniem prezydenta Sokratesa Starynkiewicza.

Ironicznie, wnukiem Józefa był Marian Kenig, działacz PPS i dowódca Robotniczej Brygady Obrony Warszawy w 1939 roku.

Józef Kenig zmarł w 1900 roku i został pochowany na Starych Powązkach.