22 lutego. Urodził się Dominik Merlini

22 lutego. Urodził się Dominik Merlini

Komaskowie (wł. Comacini) byli wręcz legendarnymi artystami, rzemieślnikami, architektami czy budowniczymi pochodzącymi znad jeziora Como w północnej Lombardii. Zjawisko to do dziś fascynuje badaczy. Nie będziemy jednak zajmować się owym fenomenem, lecz jednym z przedstawicieli tejże grupy, mianowicie urodzonym 22 lutego 1730 roku Dominikiem Merlinim.

Dominik Merlini przybył do Warszawy w wieku 20 lat. Nie ukończył żadnej szkoły architektonicznej, ale był Komaskiem, a to już połowa sukcesu. Jego krewny ze strony matki, Jakub Fontana, właśnie dostał zlecenie, które odmieniło jego życie. Obaj podróżują z Warszawy do Białegostoku, aby dokonać przebudowy pałacu Branickich. Młody Merlini uczy się szybko od kuzyna, który wraz z bratem kultywuje szkołę architektoniczną swego ojca. Bracia też współpracują ze swoim szwagrem Janem Jerzym Plerschem, a później także z jego synem Bogumiłem. Po pewnym czasie zaczynają też wpływać zamówienia rządowe, początkowo za sprawą marszałka Bielińskiego, który - z ojcem Jakuba - Józefem współpracował od dawna. Później pojawiają się większe prace konserwatorskie na zlecenie dworu królewskiego.

Wraz z końcem panowania Augusta III kończy się w Warszawie ostatnia faza baroku. Kiedy na tronie zasiada Stanisław II August, Jakub Fontana zostaje jego nadwornym architektem. Dominik Merlini ma wtedy już 34 lata i mimo, iż nie posiada odpowiedniego wykształcenia, dostaje zlecenia konserwatorskie i drobne przebudowy. Król jednak nie zamierza kontynuować już niemodnego baroku, a wizja przebudowy Warszawy wiąże się z wieloma pracami w stylu klasycystycznym. Merlini w tym zakresie szybko kreuje swój styl. Po śmierci swojego kuzyna i mistrza Jakuba Fontany zastępuje go w 1773 roku na posadzie architekta królewskiego. Po próbie przebudowy zamku Ujazdowskiego, król postanawia zagospodarować przyległe tereny, które zakupił od Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Tutaj można pozwolić sobie na żart, że najlepiej wyszła mu łazienka. Kolejne 20 lat Dominik Merlini poświęca na tworzenie kompleksu architektonicznego na terenie dzisiejszych Łazienek Królewskich. Oczywiście w międzyczasie nie próżnuje i tworzy szereg ratuszy na terenie Królestwa, jak np. w Piotrkowie Trybunalskim, w Lublinie przebudowuje Trybunał Koronny i Bramę Grodzką. Buduje również na obrzeżach Warszawy pałac w Jabłonnie czy Królikarnię.

Za najbardziej udany projekt Merliniego można chyba uznać Pałac na Wyspie w Parku Łazienkowskim. Do tych bardziej znanych należeć też będzie Pałac Myślewicki, czy oryginalna forma kościóła św. Karola Boromeusza na Powązkach. Same Powązki również zostały zaprojektowane przez Dominika Merliniego, który sam znalazł tam miejsce swego spoczynku po śmierci 20 lutego 1795. Zmarł w Warszawie, w której pozostawił wiele swoich dzieł. Przeprowadził m.in. budowę cerkwii Zaśnięcia Przenajświętrzej Maryi Panny przy ul. Miodowej, przebudowę Pałacu Krasińskich, Pałacu Kazimierzowskiego czy Pałacu Pod Blachą. Przypisuje się mu około 50 dzieł, większość z nich jednak została przebudowana jeszcze w XIX wieku lub zniszczona w czasie wojny. W czasie służby królewskiej dorobił się niebagatelnego majatku, dwóch posiadłości oraz licznego potomstwa, bo aż dwanaściorga dzieci.

Portret dzisiejszego bohatera pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego i jego autorem jest prawdopodobnie Cecylia, córka Dominika Merliniego.