1 marca. Urodził się Stanisław Szwarc-Bronikowski

1 marca. Urodził się Stanisław Szwarc-Bronikowski

1 marca 1917 roku urodził się Stanisław Szwarc-Bronikowski, dziennikarz, podróżnik, autor programów telewizyjnych, działacz podziemia antynazistowskiego i antykomunistycznego.

Urodził się w rodzinie ogrodnika w majątku ziemskim Górki koło Klimontowa. Gimnazjum skończył w Sandomierzu, a wybuch II wojny światowej zastał go studentem Uniwersytetu Warszawskiego i Wyższej Szkoły Dziennikarstwa. Szwarc został żołnierzem ZWZ-AK, służył i w jednostce bojowej na rodzinnej Kielecczyźnie, jak i w pionie propagandy, redagując podziemne czasopisma. Wtedy też przyjął pseudonim "Bronikowski", nazwisko (i dokumenty) poległego kolegi. Później pseudonim stanie się częścią jego urzędowego nazwiska.

Po za kończeniu wojny pozostał w konspiracji w szeregach "Wolności i Niezawisłości", działał w regionie Olsztyna. W 1946 został aresztowany przez UBP i kilkakrotnie więziony w osławionym areszcie na Rakowieckiej. Wymknął się służbom bezpieczeństwa i przez kilka lat ukrywał się pod rozmaitymi nazwiskami.

Po odwilży 1956 roku został dziennikarzem pisma "Dookoła Świata", a cztery lata później podjął współpracę z TVP. Przez kolejne lata tworzył liczne programy telewizyjne, poświęcone dalekim krajom, ich kulturze i przyrodzie. Do 1995 roku zrealizował ponad sto programów.

Szwarc-Bronikowski zmarł w 2010 roku i został pochowany na Powązkach Wojskowych. Zdjęcie za national-geographic.pl.