5 marca. Odsłonięcie epitafium Chopina

5 marca. Odsłonięcie epitafium Chopina

5 marca 1890 r. odsłonięto epitafium Fryderyka Chopina w kościele św. Krzyża. Za tablicą znajduje się wnęka, a w niej w podwójnej puszce serce kompozytora w słoju. Wyjęcie serca i sprowadzenie go do Polski było życzeniem kompozytora. Właściwie Chopin marzył o tym, żeby spocząć z rodzicami na Powązkach, spodziewał się jednak, że nie będzie można przewieźć jego ciała do Warszawy. W ostatnich godzinach życia poprosił siostrę o wyjęcie serca. Tablicę ufundowało Warszawskie Towarzystwo Muzyczne.

Choć Chopin zmarł w 1849 r., jego serce nie od razu znalazło się w nawie głównej jego kościoła parafialnego. Siostra Chopina, Ludwika, przywiozła je z Paryża, ale najpierw musiała postawić słój w domu. Póżniej serce trafiło do zakrystii kościoła św. Krzyża, następnie do katakumb. WTM postawiło sobie za cel uhonorowanie muzyka, dlatego zorganizowało koncert, z którego dochód został przeznaczony na epitafium.

Tablica została zaprojektowana przez Leonarda Marconiego i Andrzeja Pruszyńskiego w stylu eklektycznym, renesansowo-barokowym. U góry zobaczymy popiersie Chopina, w centrum napis „Fryderykowi Chopinowi rodacy” oraz cytat z ewangelii św. Mateusza: "Gdzie skarb twój, tam serce twoje". Dół zdobią lira, zeszyt do nut, laur i maki. Na tablicy znajdziemy też datę urodzenia i śmierci kompozytora. Tablica została wykonana z marmuru karraryjskiego.

Epitafium było odsłaniane dwukrotnie. Za drugim razem odbyło się to w rocznicę śmierci Chopina, 17 października 1945 r. Kościół św. Krzyża został zdobyty przez Niemców w powstaniu warszawskim. Serce za zgodą księży zostało wyjęte. Niemcy przekazali je biskupowi Szlagowskiemu. Było przechowywane przez biskupa w Milanówku, dopóki z wielką pompą nie wróciło na swoje miejsce.