6 marca. Urodził się Szymon Winawer

6 marca. Urodził się Szymon Winawer

6 marca 1838 roku urodził się w Warszawie Szymon Winawer, kupiec i szachista, jeden z najlepszych graczy II poł. XIX wieku. Mimo wielu sukcesów nigdy nie przeszedł na zawodowstwo i pozostał skromnym kupcem z Warszawy.

Winawer pochodził z zamożnej rodziny kupieckiej, jego ojciec miał kamienicę przy Mariensztacie nr 13. Studiował prawo; nie zdobył jednak dyplomu, gdyz zmuszony był przejąć rodzinną firmę. Szachami pasjonował się od dziecka, jednak jego kariera rozpoczęła się przypadkiem. Otóż w 1867 roku wybrał się do Paryża na Wystawę Światową. Tam dopiero dowiedział się o rozgrywanym wielkim turnieju szachowym. Dzięki sutemu wpisowemu nie tylko został dopuszczony do startu, ale i wystarał się, by wpisać go jako reprezentanta... Polski. W swoim międzynarodowym debiucie sprawił sensację, zajmując drugie miejsce i wyprzedzając wielu renomowanych graczy.

Od tego czasu był zapraszany na prestiżowe, międzynarodowe turnieje. Wybierał je jednak starannie, cały czas pracując zawodowo. Mimo to wiele z nich wygrał i przez kilkanaście lat był zawodnikiem ze ścisłej światowej czołówki. Według retrospektywnego systemu Chessmetrics, w 1878 roku był drugim najsilniejszym graczem świata. Karierę zawiesił w 1883 roku, próba powrotu pod koniec stulecia nie wypadła już okazale.

Cały czas podkreślał swoje przywiązanie do Polski; na stoliku zawsze ustawiał tabliczkę "Szymon Winawer, kupiec z Warszawy". Odmówił gry we wszechrosyjskim turnieju szachowym, argumentując, że jest Polakiem. 

Na stare lata był bywalcem "szachowej" cukierni Semadeniego przy Królewskiej. Grywał tam m.in. z Bolesławem Prusem (o wynikach jednak nie mamy danych).

Nazwisko Winawera przeszło do historii szachów w nazwie dwóch wariantów gry: wariantu obrony francuskiej i kontrgambitu w obronie słowiańskiej.

Szymon Winawer zmarł w 1919 roku i został pochowany na Cmentarzu Żydowskim na Woli w kwaterze 46.