7 marca. Zamach na Igo Syma

7 marca. Zamach na Igo Syma

Igo Sym, a właściwie Karol Antoni Juliusz Sym, urodził się w roku 1896 w Innsbrucku. Jego matka Julia była Austriaczką, a ojciec Antoni Polakiem. W okresie I wojny światowej Igo Sym służył w piechocie austro-węgierskiej, służbę zakończył w 1921 roku. W międzyczasie rodzina Symów przeniosła się do Warszawy, gdyż jego ojciec otrzymał pracę w inspektoracie leśnictwa warszawskiego. W roku 1920 Igo ożenił się z Heleną Fałat, córką Juliana - wówczas znanego akwarelisty. Po ukończeniu edukacji na wydziale aktorskim Instytutu Filmowego Biegańskiego, Sym zadebiutował w filmie Wampiry Warszawy w roku 1925. Rozpoczęła się błyskotliwa kariera, Sym grywał w filmach polskich i niemieckich u boku takich gwiazd jak Marlena Dietrich czy Lilian Harvey.

Po śmierci jedynego dziecka i wkrótce potem samobójstwie żony, oddał się grze w polskich teatrach rewiowych. Jego atutem była niespotykana uroda oraz sportowa sylwetka, którą zawdzięczał służbie wojskowej. Dodatkowo znany był z akompaniowania sobie grą na pile. Jego kariera filmowa przybrała niespodziewany zwrot, Igo Sym nigdy do końca nie opanował języka polskiego na tyle, aby przejść próbę wprowadzenia dźwięku na srebrny ekran. Role przystojnych amantów i arystokratów zamieniły się w drugoplanowe angaże.

We wrześniu 1939 roku Igo Sym pozostał w Warszawie. W czasie obrony stolicy pracował w Straży Obywatelskiej, po kapitulacji jednak przyjął pracę tłumacza, później urzędnika i zadeklarował się jako Volksdeutscher jeszcze przed końcem roku. Nazistowski Propaganda-Abteilung używał jego wizerunku do swoich celów i powierzył mu stanowisko dyrektora dawnego Teatru Polskiego i zarząd nad kinem Helgoland (byłe Palladium). Otrzymał również koncesję na prowadzenie Teatru Komedia przy ul. Kredytowej. W roku 1940 przeprowadził nabór aktorów do antypolskiego filmu „Heimkehr”.

Igo Sym był podejrzewany o współpracę z wywiadem niemieckim jeszcze przed wojną. Już na początku okupacji pomógł Gestapo schwytać swoją ukrywającą się koleżankę teatralną i partnerkę ekranową Hankę Ordonównę. Zadanie obserwacji jego osoby otrzymał Roman Niewiarowicz, reżyser Teatru Komedia, w podziemiu oficer kontrwywiadu Związku Walki Zbrojnej, noszący pseudonim „Łada”. Po rozpracowaniu Igo Syma Niewiarowicz poprosił dowództwo ZWZ o otrucie kolaboranta, w obawie o represje ze strony okupanta. W odpowiedzi uzyskał ponowienie rozkazu zastrzelenia. Akcję wyrokową przeprowadzono  7 marca 1941 roku w mieszkaniu Igo Syma, które znajdowało się na czwartym piętrze kamienicy przy Ul. Mazowieckiej 10. Pięć dni później został pochowany na Powązkach.

W wyniku represji aresztowano 118 osób, z których 27 rozstrzelano w Palmirach 11 marca, dzień przed pogrzebem Igo Syma. Para aktorska Irena Górska i Dobiesław Damięcki byli niesłusznie podejrzewani przez Gestapo o udział w intrydze, do końca wojny ukrywali się. W trakcie dochodzenia aresztowano kilkunastu dyrektorów, reżyserów oraz aktorów teatralnych, z których pięciu wysłano jako więźniów politycznych do KL Auschwitz, wszyscy przeżyli.

Fotografia przedstawia dom przy Ulicy Mazowieckiej 10, gdzie mieszkał i zginął Igo Sym, źródło: Narodowe Archiwum Cyfrowe.