14 marca. Urodził się Leon Schiller

14 marca. Urodził się Leon Schiller

Nasz dzisiejszy bohater w prawdzie nie urodził się w Warszawie, lecz spędził w  samym sercu świata teatralnego Warszawy większość swego życia. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, został wysłany do KL Auschwitz w związku ze sprawą likwidacji Igo Syma, którą opisywaliśmy w zeszłym tygodniu. Przybliżmy sobie dzisiaj sylwetkę Leona Schillera, który urodził się 14 marca 1887 w Krakowie.

Leon Schiller de Schildenfeld pochodził ze spolszczonej, nobilitowanej rodziny austriackiej. Od dziecka wykazywał zainteresowanie, które odziedziczył zapewne po matce Izydorze Pfau. Ukończył Gimnazjum Św. Anny w Krakowie a później studiował filozofię i polonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz na  Sorbonie. Współpracował z teatrami w Warszawie, Łodzi i Lwowie. Z Warszawskich teatrów najbardziej związany był z Teatrem Polskim, Reduta, Teatrem im. W. Bogusławskiego oraz Teatrem Ateneum. Jego debiut aktorski przypada na rok 1906, kiedy w kabarecie „Zielony balonik” występuje jako piosenkarz. Natomiast jego debiut reżyserski  następuje w roku 1917 w Teatrze Polskim. Na początku lat trzydziestych stał się postacią inspirującą środowiska teatralne, zaczął rozwijać swoja koncepcję „teatru monumentalnego”, został kierownikiem artystycznym w Teatrze Wielkim, Rozmaitości oraz Małym we Lwowie. Jego inscenizacje Dziadów, Kordiana czy Snu Srebrnego Salomei przyniosły mu uznanie i popularność.

W roku 1933 zostaje kierownikiem wydziału reżyserskiego Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej, a w 1935 został odznaczony Złotym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury za „szerzenie zamiłowania do polskiej literatury dramatycznej”.

W okresie okupacji nazistowskiej zostaje aresztowany w związku z wykonaniem wyroku na Igo Symie. Wraz z czterema kolegami z teatru zostaje wysłany do KL Auschwitz skąd po dwóch miesiącach wykupuje go jego siostra. Anna Jackowska, aby wykupić swojego brata z obozu, sprzedała klejnoty, za które uzyskała 12 tysięcy złotych. W czasie Powstania Warszawskiego stworzył grupę teatralną, która nosiła pseudonim Lambda. Walka mogła przybierać różne formy i za zasługi przy podnoszeniu powstańców na duchu otrzymał, za wstawiennictwem BIP AK, stopień podporucznika Armii Krajowej. W 1944 po powstaniu warszawskim został osadzony przez Niemców w Oflagu VII A Murnau.
Po wojnie, w latach 1946-49, piastuje stanowisko rektora Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Łodzi (legitymacja pracownicza na zdjęciu). W latach 1947-49 wydaje również pismo „Teatr” a także w roku 1952 tworzy pismo „Pamiętnik Teatralny”.

Odznaczony Orderem Sztandaru Pracy oraz dwukrotnie Złotym Krzyżem Zasługi. Mało znanym faktem jest, iż był oblatem benedyktyńskim. Zmarł 25 marca 1954 roku w Warszawie i został pochowany na Powązkach Wojskowych.

Fotografia pochodzi z książki „Warszawska Szkoła Teatralna” wydanej w Warszawie w 1991 roku.