22 marca – zmarł Andrzej Wróblewski

22 marca – zmarł Andrzej Wróblewski

20 marca 2002 roku zmarł w Warszawie Andrzej Wróblewski, ps. Ibis, dziennikarz, felietonista, krytyk i animator kultury. 

Ten polonista z wykształcenia, a z zamiłowania muzyk i kierowca, stał się znany przede wszystkim jako autor cotygodniowych felietonów dotyczących kultury języka polskiego, publikowanych w 'Życiu Warszawy' od 1967 do 2002 roku. Ibis dał się w nich poznać jako purysta językowy i zwolennik rugowania z języka zapożyczeń oraz drętwej urzędniczej nowomowy. To właśnie on wyśmiał 'zwis męski', którym na metkach zastępowano 'krawat', pisał, że się 'ma', a nie 'posiada' i pohukiwał na temat pretensjonalności artykułowania nosówek na końcu wyrazu (chcĘ, będĘ).

Zasłynął również jako ten, który w Opolu dał ocenę "0" Januszowi Laskowskiemu za "Kolorowe Jarmarki".

Jakie są jego związki z Warszawą? Tu mieszkał od 1945 roku i tu studiował na UW. Pracował w Życiu Warszawy. Tu go wreszcie pochowano (Powązki Wojskowe). Jako "Kolumb" - rocznik 22 - brał udział w powstaniu, w którym został ciężko ranny w walkach w Puszczy Kampinoskiej. Upamiętniony jest głazem (na zdjęciu) na rogu ulic Miklaszewskiego i Marco Polo, blisko miejsca, w którym mieszkał wraz z czwartą żoną - piosenkarką Elżbietą Wojnowską.

 Ilustracja: Dzielnica Ursynów m.st. Warszawy