27 marca. Inauguracja teatru "Kamienica"

27 marca. Inauguracja teatru "Kamienica"

27 marca 2009 roku na mapie kulturalnej Warszawy pojawił się nowy przybytek. W kamienicy przy al. Solidarności 93 zainaugurowano działalność teatru o nazwie "Kamienica", założonego przez znanego aktora, Emiliana Kamińskiego oraz jego żonę Justynę Sieńczyłło.

Pomysł na własny teatr aktor miał już od lat 80., ale z powodów politycznych (PRL), gospodarczych (transformacja) oraz finansowych, do jego realizacji doszło ponad 20 lat później. Na siedzibę teatru wybrano przedwojenną kamienicę przy al. Solidarności, w której w czasie II wojny światowej siedzibę miała osławiona "Trzynastka", czyli Urząd do Walki z Lichwą i Spekulacją w Dzielnicy Żydowskiej w Warszawie, będący w istocie ekspozyturą Gestapo na warszawskie getto. Po tzw. "wielkiej akcji wysiedleńczej" kamienicę wyłączono z dzielnicy zamkniętej, dzięki czemu (i dzięki swojej modernistycznej konstrukcji) przetrwała ona wojnę w stanie pozwalającym na jej (zubożoną) odbudowę oraz użytkowanie.

Teatr mieści się w przyziemiu i piwnicach budynku, zarządza trzema salami, posiada również bistro oraz niewielką salę, w której eksponowana jest makieta przedwojennej Warszawy. Prowadzi również działalność edukacyjną, charytatywną i społeczną. W ostatnich latach przechodził perturbacje związane ze sprawami własnościowymi, kiedy to w roku 2013 inni właściciele nieruchomości postanowili sprzedać należące do teatru części wspólne - strychy i piwnice.

Spór sądowy zakończył się dla teatru pomyślnie, a my publikujemy zdjęcie (za Agencją Gazeta) z czasów protestu w roku 2013. Przedstawia ono ekipę aktorów i pracowników teatru. Zwróćmy uwagę, że persona w szarym tiszercie siedząca obok Emiliana Kamińskiego to nikt inny jak popularny ostatnio Sławomir Zapała, śpiewający o miłości w jednym z górskich miast na sylwestrach i koncertach pod oryginalnym pseudonimem Sławomir.