28 marca. Zmarła Ludwika Nitschowa

28 marca. Zmarła Ludwika Nitschowa

Najbardziej znana jest Syrena, broniąca miasta z podniesionym mieczem przy moście Świętokrzyskim. Wielu zna też Marię Skłodowską-Curie, zdobiącą skwer przed Instytutem Onkologicznym przy ul. Wawelskiej 15, Mikołaja Kopernika siedzącego przed wejściem do Pałacu Kultury i Nauki oraz Murarstwo, alegorię przy placu Konstytucji. Pomnik Stefana Starzyńskiego jest mniej znany, ponieważ znajduje się przed szkołą jego imienia. 28 marca 1989 r. zmarła autorka tych rzeźb, Ludwika Nitschowa.

Urodziła się w 1899 r. w Małopolsce jako Ludwika Kraskowska. Przyjęła nazwisko męża, Romana Nitscha. Studiowała w Krakowie, najpierw u Leona Wyczółkowskiego, następnie w Szkole Sztuk Pięknych Marii Niedzielskiej. Podróżowała do Włoch i Francji. W 1919 r. zamieszkała w Warszawie. Studiowała rzeźbę w Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, w pracowni Tadeusza Breyera. Od 1929 r. była członkiem spółdzielni „Forma”, którą założyła wraz z innymi uczniami pracowni Breyera.

W 1929 r. wystawiła swoje prace w Zachęcie. W 1945 r. wstąpiła do Związku Polskich Artystów Plastyków. Pracowała na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie. Została profesorem nadzwyczajnym, kierownikiem katedry i prodziekanem wydziału. Wykształciła znanych rzeźbiarzy, np. Zemłę i Kulona.

Wyspecjalizowała się w rzeźbie pomnikowej, ale wykorzystywała różne materiały: brąz, kamień, gips, ceramikę, drewno. Oprócz tego tworzyła tablice pamiątkowe i nagrobki. Chętnie zatrudniał ją prezydent miasta Warszawy Stefan Starzyński.

Oprócz warszawskich ulic jej dzieła można znaleźć w Muzeum Narodowym oraz w Muzeum Sportu i Turystyki. Jest pochowana na cmentarzu Powązkowskim.

Zdjęcie Ludwiki Nitschowej za culture.pl.