30 stycznia

30 stycznia

Niedługo po tym, jak rząd Królestwa Polskiego nabył od Teresy Kickiej stojący opodal Łazienek pałac zwany Belwederem, na jego teren weszli robotnicy budowlani, rozpoczynając przebudowę do formy, którą znamy i możemy podziwiać dziś. Nudnawy architektonicznie, choć z pewnością elegancki klasycystyczny pałac projektu Jakuba Kubickiego jest już trzecim, a kto wie czy nie czwartym budynkiem w tym miejscu.

Powiadają, że pierwsza była tu królowa Bona, mająca tu willę. Następnie teren kupili Pacowie, którzy zbudowali tam pałacyk, około roku 1740 przebudowany wg projektu Jakuba Fontany. Najprawdopodobniej ten właśnie widok Belwederu wykopał fanpejdż Warszawski Barok, a my, za nim, prezentujemy.

Rząd nabył pałacyk od Kickich, którzy z kolei kupili go od księcia Józefa Poniatowskiego, który potrzebował pieniędzy na dalsze picie, i sprzedał im go w 1808 roku. A książę dostał go od stryja, który z kolei zakupił go od Lubomirskich, którym dostał się po Pacach.

Przebudowa skromnego pałacyku na równie skromny pałacyk trwała prawie 4 lata. Zamieszkali w nim, choć na krótko W. Ks. Konstanty Pawłowicz wraz z Joanną Grudzińską, księżną łowicką.