7 lutego

7 lutego

Zwykle wspominamy wydarzenia i postaci odległe od nas bardziej niż mniej. Dzisiejszą kartkę z kalendarza poświęcimy wydarzeniu, które większość z Państwa pamięta. Otóż 10 lat temu, 7 lutego 2007 roku otwarto centrum handlowe Złote Tarasy.

Budowę tego centrum handlowo - rozrywkowo - biurowego w jednym z potencjalnie najbardziej ruchliwych miejsc Warszawy, tuż obok Dworca Centralnego rozpoczęto pięć lat wcześniej. Warto przy tym dodać, że Miasto Stołeczne Warszawa również było zamieszane w budowę kompleksu – do spółki wniosło grunt, a podczas uroczystego otwarcia Hanna Gronkiewicz-Waltz wraz z przedstawicielem inwestora przecięła wstęgę. Jak relacjonował stołeczny dodatek do "Gazety Wyborczej": "(...) Otwarcie giganta handlowo-rozrywkowego Złote Tarasy przy Dworcu Centralnym przebiegło bardzo sprawnie i w pięknym słońcu. Mimo obaw okoliczne ulice nie zakorkowały się. Porządku pilnowali policjanci, strażnicy miejscy, ochroniarze z kilku firm. W pogotowiu były też trzy karetki z kilkunastoma ratownikami medycznymi i lekarzami. Setki osób czekały przy głównych wejściach na otwarcie, które nastąpiło o godz. 14. W pewnym momencie tłum wylał się na jezdnie ulicy Złotej. - Na chodnik, proszę na chodnik - apelowali policjanci. Wtedy ludzie karnie ustawili się w długi ogonek, który sięgnął aż ul. Emilii Plater.(...)". W miejscu tym, poza galerią handlową z typowymi dla niej usługami typu multikino i kluby fitness oraz liczne punkty gastronomiczne (wśród nich znalazł się pierwszy w Polsce lokal sieci Hard Rock Cafe), w której każdy z warszawiaków chcąc czy nie chcąc kiedyś był (choćby przypadkiem trafiając tam z podziemi Dworca Centralnego) znalazły się również biura, a po kilku latach wprowadziła się również ambasada Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Uwagę (pierwszych) gości zwracała przede wszystkim forma dachu części handlowej kompleksu zaprojektowanego przez amerykańską pracownię. Dach miał być inspirowany koronami drzew, choć wśród polskich architektów (i nie tylko) dość szybko przyjęła się prześmiewcza nazwa "Złote Szałasy". Nienależnie od tego jak ten budynek o powierzchni około 225 tys. m² nazwiemy i jaki stosunek, jest on z nami od 10 i najprawdopodobniej pobędzie jeszcze trochę.

Na zdjęciu widok znany wszystkim wychodzącym z Dworca Centralnego na pętlę autobusową. Zdjęcie z Wiki Commons.