20 lutego

20 lutego

20 lutego 2007 roku odsłonięto tablicę poświęconą rzeźbiarzowi Jerzemu Machajowi, umieszczoną na domu przy ulicy Zagórnej 12, w którym artysta mieszkał.

Nazwisko Jerzego Machaja niekoniecznie jest powszechnie znane, jednak całkiem sporo warszawiaków miała - i regularnie miewa - okazje do obcowania z jego dziełami. Machaj specjalizował się mianowicie w sztuce sakralnej i bardzo wiele warszawskich i podwarszawskich kościołów, zwłaszcza tych wybudowanych współcześnie, przyozdobionych jest jego rzeźbami. Wśród nich najwięcej jest krucyfiksów - biografia rzeźbiarza nosi tytuł "Artysta od krzyży", nie brakuje też figur Marii i świętych, a nawet kompletnych wystrojów świątyń. 

Chętnych do zapoznania się z działalnością artystyczną Jerzego Machaja wysyłamy do kościołów parafii św. Marii Magdaleny na Wawrzyszewie i na Bródnie, Zesłania Ducha Świętego na Słodowcu czy MB z Lourdes na Nowej Pradze. A jeśli ktoś woli pozostać w zabytkowej części miasta, to może zajść do kościoła poaugustiańskiego św. Marcina: krucyfiks ołtarzowy tej świątyni jest właśnie jego autorstwa.

Był również konserwatorem zabytków i dzieł sztuki. Pracował w Pałacu Łazienkowskim, Wilanowskim, na Zamku Królewskim; również w Nieborowie, Białymstoku i Nałęczowie. Był członkiem Rady Prymasowskiej Budowy Kościołów i Komisji Artystyczno-Architektonicznej Warszawskiej Kurii Metropolitalnej.

Zmarł w Warszawie w 1998 roku w wieku 72 lat.

Ilustracja za Wikipedia Commons.