21 lutego

21 lutego

21 lutego 1955 roku otwarto oficjalnie odbudowany gmach Filharmonii Warszawskiej przy ulicy Jasnej 5. Okazją do otwarcia był kolejny Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina, wygrany kilkadziesiąt dni później przez Polaka, Adama Harasiewicza.

Istnieją opracowania, nie wspominając już o wielu portalach i stronach, poświęconych "Paryżowi Północy", jakim w oczach ich autorów wydaje się być przedwojenna Warszawa, które krytykują obecną formę budynku Filharmonii, przeciwstawiając ją jakoby fantastycznie nieziemskiemu budynkowi powstałemu na przełomie wieków, i inspirowanemu architekturą paryskiej Ecole Beaux Arts. Naszym zdaniem jest to rzecz gustu, obecny budynek, choć ma pewno o wiele bardziej surowy i mniej ozdobny, swoją funkcję spełnia równie dobrze. 

Gwoli kronikarskiej dokładności dodamy jeszcze, że autorem "nowej" Filharmonii, widocznej na zdjęciu za warszawista.blox.pl jest architekt Eugeniusz Szparkowski, zaś na inne strony odsyłamy tych, którzy zechcą stwierdzić, że "przecież to by się dało odbudować".