17 marca

17 marca

Jesienne róże, róże smutne herbaciane
Jesienne róże są jak usta twe kochane
Drzewa w purpurze ostatni dają nam schron
A serca biją jak dzwon, na jeden ton.

17 marca 1897 roku urodził się autor muzyki do zacytowanej wyżej piosenki, "Jesiennych róż" znanych choćby z repertuaru Mieczysława Fogga, i wielu, wielu innych przedwojennych szlagierów.

Artur Gold był synem muzyka, flecisty orkiestry Opery Warszawskiej, Michała Golda. Uzyskał staranne wykształcenie muzyczne - ukończył szkołę muzyczną w Warszawie i studiował wiolinistykę i kompozycję w Londynie. Po powrocie do Polski założył wraz z kuzynem, Jerzym Petersburskim, orkiestrę uświetniającą tak znane warszawskie adresy jak Adria, Oaza, Qui Pro Quo czy Perskie Oko. Raz jeszcze wyjechał do Anglii, gdzie m.in. nagrywał dla słynnej wytwórni Columbia Graphophone.

Kolejny powrót do Warszawy wiązał się dla Golda już raczej z działalnością kompozytorską. To w tym okresie powstały tak znane piosenki jak "Szkoda twoich łez, dziewczyno", "Ja nie mam co na siebie włożyć", "Ta mała piła dziś" czy dzisiejszy nieoficjalny hymn Pragi, "Chodź na Pragę". Wiele z nich powstało zresztą we współpracy z Jerzym Petersburskim. 

W czasie okupacji niemieckiej Gold trafił do warszawskiego getta. W 1942 roku został wywieziony do Treblinki, gdzie został skierowany do muzykowania w obozowym kasynie. Zginął w 1943 roku, wg niektórych przekazów podczas buntu więźniów 2 sierpnia.

Na ilustracji z Wikipedia Commons Orkiestra Artura Golda i Jerzego Petersburskiego. Gold stoi pierwszy z lewej, ze skrzypcami.