21 marca

21 marca

Podczas ostatniego Konkursu Chopinowskiego reporter Gazety Wyborczej, przeprowadzając sondę uliczną o kolejkach w PRL, zagadnął starszego, dystyngowanego pana. Mężczyzna ów przyznał, że w tamtych czasach kupował bez kolejki... fortepiany, a swą uprzywilejowaną pozycję zawdzięczał... zwycięstwu w Konkursie Chopinowskim w 1955 roku. Tak więc, by nikt z naszych czytelników nie popełnił podobnego faux pas, nie rozpoznając na ulicy pana Adama Harasiewicza, przypominamy dzisiejszą datę.

21 marca 1955 roku ogłoszono wyniki V Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Pierwszą nagrodę przyznano polskiemu pianiście, dwudziestodwuletniemu Adamowi Harasiewiczowi. Swój końcowy sukces Polak zawdzięczał doskonałemu występowi w finale. Prowadzący do tego momentu młodziutki Rosjanin, Władymir Aszkenazi, wypadł słabiej i spadł na drugie miejsce.

V Konkurs Chopinowski był wielkim wydarzeniem muzycznym. Przeprowadzono go w nowoodbudowanym gmachu Filharmonii Warszawskiej (prace wykończeniowe trwały do ostatniej chwili). Odwiedziła go królowa Belgów Elżbieta, sama wielka mecenaska artystów. Konkursowi towarzyszyły dziesiątki imprez towarzyszących w całym kraju.

Adam Harasiewicz urodził się w 1932 roku w Chodzieży. Uczył się w szkole muzycznej w Rzeszowie, a następnie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem prof. Zbigniewa Drzewieckiego. Zwycięstwo w Konkursie przyniosło mu światowy rozgłos i otworzyło największe sceny. Koncertował na całym świecie z najsłynniejszymi orkiestrami. Nagrywał dla prestiżowych wytwórni płytowych. Pod koniec lat 50. zamieszkał w Salzburgu.

Zachęcamy do wysłuchania fragmentu finałowego wykonania i obejrzenia zdjęć z V Konkursu. Zdjęcie artysty za nifc.pl.