24 marca

24 marca

24 marca 2012 roku, a zatem dokładnie 5 lat temu, otwarto uroczyście nową przeprawę mostową przez Wisłę w granicach Warszawy - budowany od czerwca 2009 Most Marii Skłodowskiej-Curie. Most otwarto z lekkim opóźnieniem i nie cały (ostatnia część, z torami tramwajowymi i chodnikiem, ukończono i oddano do użytku dopiero w styczniu 2013 roku) ale opóźnienie nie było największą kontrowersją związaną z mostem. Była nią jego nazwa.

W planach zagpspodarowania oraz w mediach przez niemal cały okres przygotowań i budowy nowy most, łączący rozbudowującą się energicznie Białołękę z Bielanami, nazywany był Mostem Północnym, a trasa do niego prowadzącego - Trasą Mostu Północnego. Przyznamy, że mało to oryginalna nazwa, ale przyjęła się bardzo dobrze i była długo traktowana jako nazwa docelowa. Niestety do sprawy wmieszali się politycy, którzy zaczęli uważać, że most jest bardzo ważny i należy go nazwać imieniem Wielkiego Polaka. Tak, dobrze Państwo myślą, pierwszą propozycją był Most Jana Pawła II. Aby uratować jakoś sytuację, inni radni wpadli na pomysł, że skoro rok 2011 jest rokiem Marii Skłodowskiej-Curie, a noblistka urodziła się u nas i jest póki co uhonorowana tylko małą uliczką na Ochocie, to można by nadać jej imię mostowi. Pomysł ten został przyjęty nieprzychylnie, wypowiedziano się na jego temat negatywnie w konsultacjach społecznych, przeciwko wypowiadali się eksperci od nazewnictwa, ale Rada Warszawy przeforsowała pomysł i mimo że część warszawiaków wciąż mówi i pisze Most Północny, most nosi imię Marii Skłodowskiej-Curie. Nie oceniamy decyzji, choć wypada się cieszyć, że nie jest to Most 36 Pułku Piechoty Legii Akademickiej albo Most Zgrupowania "Żmija" Rejonu 2 - Marymont "XXII-ZWZ-AK.

Sam most składa się z trzech nitek - dwóch dla ruchu drogowego i jednej tramwajowo-pieszej, posiada 10 przęseł i był budowany jako most belkowy przez firmę Schüßler-Plan Ingenieurgesellschaft GmbH. Na zdjęciu zbudowany i otwarty już most za wikimedia.org.