6 kwietnia

6 kwietnia

6 kwietnia 1976 roku zmarł w Konstancinie Aleksander Schiele, architekt, taternik, działacz turystyczny, Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Schiele urodził się w 1890 roku w Warszawie w znanej rodzinie browarników, pochodzących z Turyngii. Ukończył Szkołę Rontalera oraz architekturę na wiedeńskiej Wyższej Szkole Technicznej. Pracował jako dyrektor i członek zarządu w rodzinnej firmie. 

Jego prawdziwą pasją była wspinaczka wysokogórska. Eksplorował Tatry, dokonał licznych wejść nowymi trasami. Należał do Towarzystwa Tatrzańskiego, Klubu Wysokogórskiego i TOPR. Zaprojektował jedną z pierwszych wyczynowych skoczni narciarskich w polskich górach: skocznię w dolinie Jaworzynce. Współpracował przy budowie schroniska "Murowaniec" na Hali Gąsienicowej. Założył w Zakopanem wytwórnię nart "Bracia Schiele i S-ka".

Podczas okupacji niemieckiej odmówił wpisania na volkslistę. Został za to uwięziony wraz z synem Jerzym na Pawiaku. Aleksandra, w ciężkim stanie, udało się z więzienia wyciągnąć; Jerzy, na rozkaz samego Himmlera, został zamordowany w celu zastraszenia ludności niemieckiego pochodzenia "nielojalnej" wobec nazistów.

Pomimo tego Schiele wraz z żoną Zofią zaangażował się w działalność konspiracyjną i pomoc Żydom. Zatrudniał na ficyjnych posadach działaczy PPP i żołnierzy AK. Wykorzystywał graniczne położenie browaru do umożliwiania ucieczki uwięzionym w getcie. W drugą stronę dostarczał żywność. W 2014 roku Instytut Yad Vashem nadał małżonkom Schiele tytuł Sprawiedliwych wśród Narodów Świata.

Po wojnie Schiele zaangażował się w odbudowę Warszawy, pracował m.in. przy odbudowie Pałacu Blanka. Odbudował także rodzinny browar, który jednak uległ nacjonalizacji. Pomimo to władze zatrudniły w nim Schielego na stanowisku dyrektorskim. Był również pracownikiem Zarządu Głównego PTTK, gdzie zajmował się majątkiem Towarzystwa i inwestycjami.

Został pochowany na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim przy Młynarskiej w Alei 56.

Zdjęcie Aleksandra Schielego z wnuczką Ewą za stroną www.jhi.pl.